Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

poniedziałek, 14 styczeń 2019 10:21

Prawie 20% Polaków zaplanowało wydatki na 2019 r. A ty już wiesz, na co przeznaczysz pieniądze?

Źródło 
Prawie 20% Polaków zaplanowało wydatki na 2019 r. A ty już wiesz, na co przeznaczysz pieniądze?

18% Polaków ma zaplanowane wydatki na 2019 r. – wynika z badania Barometr Providenta. Dla 17% planujących całoroczny budżet największym obciążeniem będzie remont mieszkania, dla 13% – wakacyjny wyjazd. W większości przypadków respondenci sfinansują swoje wydatki z oszczędności.

Polacy zamierzający zrobić w tym roku remont mieszkania wydadzą na niego średnio 11 661 zł. Zdecydowanie mniej pieniędzy wyłożą na swój cel osoby planujące wakacyjny wyjazd (przeciętnie 3647 zł). Jeszcze mniej – np. ci, którzy chcą kupić sprzęt RTV/AGD (średnio 1800 zł) czy przeznaczyć swoje środki na leczenie (średnio 1500 zł).

„Bardzo ciekawą pozycją jest zakup samochodu. Kupujemy rzadko, bo tylko 9% badanych wskazuje, że w 2019 r. nabędzie nowe auto. Natomiast jak już kupujemy, to auto drogie. Średnia kwota przeznaczona na jego zakup to niemalże 35 tys. zł” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska.

W jaki sposób wydatki te zostaną pokryte? Jak stwierdza Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska: „Okazuje się, że 50% badanych będzie finansować je z oszczędności, natomiast 42% chce na ten cel przeznaczyć bieżące dochody”. Poza tym ok. 10% respondentów pożyczy pieniądze z banku lub instytucji finansowej, a kolejne 10% – poprosi o wsparcie bliskich i znajomych.

Czytany 715 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.