Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

środa, 09 październik 2019 11:42

Sposoby na systematyczne oszczędzanie

Źródło 
Sposoby na systematyczne oszczędzanie

Oszczędzanie pieniędzy to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Obserwując marketingową komunikację banków (choćby w postaci billboardów czy spotów reklamowych), można odnieść wrażenie, że zachęca się klientów równocześnie do oszczędzania, jak i beztroskiego wydawania, jeśli tylko zaistnieje taka potrzeba. Koncentrując się jednak na tym pierwszym, należy zdać sobie sprawę z faktu, że oszczędzania można się nauczyć - trzeba jednak przyswoić kilka pożytecznych zasad.

Oszczędzanie jako koszt stały?

Zdecydowanie. To chyba jedna z najważniejszych zasad wszystkich tych, którym udało się zgromadzić na tyle duży kapitał, że nie martwią się o przyszłość. Suma jaką zamierzamy miesięcznie oszczędzać, powinna być traktowana jak rachunek za wodę, prąd, gaz, etc. Nie przelewamy środków na konto oszczędnościowe dopiero wtedy, gdy pod koniec miesiąca 'zostanie', bo szansa, że 'nie zostanie' jest w większości przypadków znacznie większa. Środki z konta bieżącego na oszczędnościowe najlepiej przelewać w dniu wypłaty. Wymaga to oczywiście samodyscypliny i zrozumienia, że działamy we własnym interesie.

Wiele banków posiada w swojej ofercie produkty, które ułatwiają odkładanie określonych kwot poza konto bieżące. Jeśli wyraźnie widzimy, że wpłaty na konta oszczędnościowe nam się nie udają, warto się zastanowić, czy nie przerzucić choć w części troskę o nasz przyszły kapitał na bank

Proste czynności - spore efekty

Jeśli nie masz problemów, aby co miesiąc związać przysłowiowy koniec z końcem, nie oznacza to jeszcze, że będzie Ci łatwiej o pomnażanie oszczędności - przeciwnie. Częste jedzenie na mieście, nałogowe picie kawy w najbardziej ekskluzywnym wariancie, zakupy spożywcze robione 'spontanicznie' (bez listy), używki - to tylko wierzchołek góry lodowej, która pokazuje, w jak łatwy sposób ciężko zarobione pieniądze 'przelewają' nam się przez palce - i to każdego dnia. Nie chodzi oczywiście o to, aby odmawiać sobie wszelkich przyjemności. Rzecz w tym, aby określić sobie, ile w skali miesiąca możemy przeznaczyć na szeroko pojętą rekreację i konsekwentnie trzymać się tych założeń.

Konto, które oszczędza samo?

Wiele banków posiada w swojej ofercie produkty, które ułatwiają odkładanie określonych kwot poza konto bieżące. Jeśli wyraźnie widzimy, że wpłaty na konta oszczędnościowe nam się nie udają, warto się zastanowić, czy nie przerzucić choć w części troskę o nasz przyszły kapitał na bank. Jak można to zrobić? Santander np. proponuje np. cykliczne, automatyczne przelewy z konta bieżącego na specjalne konto, gdzie zgromadzone środki podlegają podwyższonemu oprocentowaniu. Jest to rozwiązanie godne rozważenia, ponieważ nie niesie za sobą utraty odsetek (kapitalizowanych co miesiąc), czyli w sytuacji awaryjnej zachowujemy pełną swobodę wykonywanych transakcji.

W którym banku oszczędzać?

To chyba najtrudniejsze pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nawet najbardziej skuteczne narzędzia nie zmuszą nikogo do oszczędzania wbrew własnej woli. Warto rozpocząć od wnikliwej analizy dostępnych ofert i zorientować się wśród najbliższych i znajomych. Może ktoś, kogo nawet nie podejrzewamy, znalazł wygodny dla siebie sposób na cykliczne powiększanie oszczędności (nawet tych niewielkich)? Jeśli tak, nie ma na co czekać - lepiej wziąć dobry przykład i zachęcić do oszczędzania innych, bo finansowe bezpieczeństwo to jedna z lepszych przysług, jakie możemy sobie wyświadczyć na przyszłość.

Czytany 677 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.