Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

piątek, 18 grudzień 2020 08:29

Analitycy ING: w 2021 ceny wzrosną średnio 2,8% r/r

Źródło 
Inflacja pogarsza nastroje wśród konsumentów Inflacja pogarsza nastroje wśród konsumentów

Analitycy ING zakładają w swoich prognozach inflacji na 2021, że w całym roku ceny wzrosną średnio o 2,8% rok do roku. Oznacza to, że w swoich przewidywaniach nie są tak optymistyczni jak NBP, które przewiduje inflację CPI na poziomie 2,6%. 

Inflacja w listopadzie 2020

Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2020 r. wzrosły o 3 proc. r/r, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Tymczasem inflacja bazowa nadal jest na bardzo wysokim poziomie i wynosi 4,3 proc. r/r wobec 4,2 proc. r/r w październiku.  Na rocznej dynamice cen zaważyły m.in. stabilne ceny żywności, paliw oraz energii. 

Ceny usług głównym czynnikiem wpływającym na inflację 

Zdaniem analityków ING to, że inflacja bazowa pozostaje na bardzo wysokim poziomie, to efekt rosnących cen usług. Miesiąc do miesiąca inflacja przyśpieszyła o 0,5 pp - z 7,3 proc. w październiku do 7,8 proce. w listopadzie. Szybko wzrastają ceny usług komunikacyjnych (o 1 pp), fryzjerskich, stomatologicznych, kosmetycznych, jak również medycznych. Jest to nie tylko efekt kompensowania strat z pierwszego lockdownu, lecz również kompensowania kosztów zwiększonego reżimu sanitarnego przy jednoczesnym ograniczeniu podaży w czasach nadal dużego popytu. Najprawdopodobniej ceny, zwłaszcza usług medycznych, wciąż będą rosły, na co wpływ ma nadal utrudniony dostęp do państwowej służby zdrowia. 

W 2021 roku wzrost cen administrowanych nawet o 10% 

Innym ważnym czynnikiem wyższej inflacji - według analityków ING - będzie wzrost cen administrowanych. Już same koszty energii dla gospodarstw domowych będą wyższe o około 10%, na co wpłynie m.in. wysokość opłaty mocowej i OZE. W swoich budżetach domowych Polacy odczują również inne opłaty i podatki uchwalone przez rząd Zjednoczonej Prawicy - podatek cukrowy, opłatę od małpek, podatek handlowy... Portfele drenować będzie też opłata za wywóz śmieci. W niektórych miastach, na przykład w Warszawie, gdzie opłatę powiązano ze zużyciem wody, czteroosobowa rodzina zapłaci za śmieci nawet o 100% więcej. 

Inflacja, w tym wysoka inflacja bazowa, nie wpłynie pozytywnie na nastroje konsumentów, już teraz zaledwie 40 proc. pytanych jest zadowolonych ze swojej sytuacji materialnej (przed pandemią było to 70 proc.), 42 proc. uważa swoją sytuację za średnią, a 15 za "złą" lub "raczej złą"

Inflacja przyśpieszy w Q2 

W ostatecznej ocenie co prawda infacja zwoni w  I kw. przyszłego roku wzrost cen zwolni do ok. 2,5 proc. r/r, a w całym 2021 r. ceny średnio zwiększą się o 2,8 proc. r/r.  Nominalnie niska inflacja nie oznacza jednak, że nie musimy się obawiać wzrostu cen. Członek RPP, Kamil Zubelewicz, w rozmowie z Polish Brief powiedział, że Polacy odczują wzrost cen o wiele mocniej, niż wynikałoby to z samych wskazań inflacji. Głównie ze względu na wyższą niż w 2019 wartość bazową - utrzymujące się wysokie ceny nie będą sprzyjały wzrostowi konsumpcji ani zmianie nastrojów konsumentów, a to spotęguje tylko dalekosiężne skutki kolejnych kwarantann. 

 

Czytany 132 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.