Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

niedziela, 20 grudzień 2020 20:14

Jak wygląda zatwierdzony budżet UE na 2021 rok

Źródło 
Jak wygląda zatwierdzony budżet UE na 2021 rok

W ramach przyszłorocznego budżetu posłowie uzyskali lepsze wsparcie dla kluczowych programów UE, które tworzą miejsca pracy, przeciwdziałają skutkom pandemii COVID-19 i pobudzają działania w dziedzinie klimatu.

Środki na zobowiązania na 2021 r. to łącznie 164,3 mld euro; środki na płatności ogółem 166,1 mld euro.

Dla bardziej konkurencyjnej Europy, tworzenia miejsc pracy i inwestowania w przyszłość UE

Posłom Parlamentu Europejskiego udało się wzmocnić, oprócz propozycji budżetowej Komisji, programy, które uważali za kluczowe dla pobudzenia wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, odzwierciedlające szeroko uzgodnione priorytety Unii Europejskiej, a mianowicie Cyfrową Europę (+25,7 mln) oraz instrument „Łącząc Europę” (CEF) dla infrastruktury transportowej (+ 60,3 mln euro).

Wzmocnienie szacunku dla wartości Europy i pobudzenie działań w dziedzinie klimatu

W ramach dodatkowego wysiłku na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi PE przeznaczy środki na program LIFE (+42 mln euro), z kolei program „Prawa i wartości” otrzyma dodatkowe 6,6 mln euro, a Prokuratura Europejska (EPPO), niezależny organ UE zajmujący się zwalczaniem przestępstw przeciwko budżetowi Unii, otrzyma dodatkowe 7,3 mln euro.

Dodatki do WRF: wspieranie młodych ludzi, badania UE i opieka zdrowotna

Parlament w porozumieniu z Radą uzyskał też konsensus w sprawie kolejnego długoterminowego budżetu UE (wieloletnie ramy finansowe – WRF) na lata 2021-2027, który został zatwierdzony 16 grudnia. Tak jest w przypadku Erasmus + (+ 175,1 mln EUR), Horizon Europe (program badawczy, + 20 mln EUR) i programu EU4Health, będącego odpowiedzią UE na COVID-19, o kolejne 74,3 mln EUR. EU4Health będzie wspierać personel medyczny i zdrowotny, pacjentów i systemy opieki zdrowotnej. Środki na zobowiązania na pomoc humanitarną zwiększono o 25 mln EUR, a na wsparcie południowego sąsiedztwa UE o 10,2 mln EUR.

Czytany 144 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.