Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

czwartek, 16 październik 2014 08:00

Kluczem dla dolara popołudniowe dane

Źródło 
Kluczem dla dolara popołudniowe dane

Dzisiaj o godz. 14:30 opublikowane zostaną wrześniowe dane nt. sprzedaży detalicznej. Mediana oczekiwań to -0,1 proc. m/m i 0,3 proc. m/m bez uwzględnienia wolumenu samochodów. Biorąc jednak pod uwagę publikowane ostatnio lepsze odczyty z rynku pracy, dane powinny raczej zaskoczyć pozytywnie. Analogiczna sytuacja powinna mieć miejsce w przypadku publikacji nowojorskiego indeksu FED Mfg., chociaż ten po wzroście we wrześniu do 27,54 pkt., teraz szacowany jest na poziomie 20,50 pkt. Odczyty zgodne z rynkiem, lub słabsze, mogą nie pomóc dolarowi. Nie zapominajmy, że ten rynek nieco utracił impet wzrostowy po ochłodzeniu oczekiwań związanych z możliwymi zmianami w polityce FED w 2015 r.

Wykres techniczny koszyka BOSSA USD pokazuje, że znaleźliśmy się w okolicach 72,80 pkt. - to opór, od którego powinno nastąpić odbicie w dół, pozwalające na wykreowanie fali spadkowej z celem poniżej minimum z ubiegłego tygodnia (71,86 pkt.). Czekamy, zatem na stosowne impulsy z otoczenia makro.

Wykres dzienny BOSSA USD

Wczoraj dolar był silniejszy słabością innych walut, głównie europejskich (funta i euro, które straciły po słabych danych makro). Dzisiaj sytuacja wygląda lepiej, chociaż ranne dane z rynku pracy w UK były mieszane (bezrobocie spadło w sierpniu do 6,0 proc., ale liczba wniosków od bezrobotnych zmalała we wrześniu tylko o 18,6 tys.). Na wykresie GBP/USD widać pewne pole do odreagowania, ale nie wyżej, niż naruszone wczoraj ważne okolice 1,5950. Dryf w stronę istotnych wsparć na 1,5850 powinien być w szerszym horyzoncie kontynuowany (dzisiaj było 1,5874).

Wykres dzienny GBP/USD

Na EUR/USD mieliśmy dzisiaj test ważnych okolic wsparcia 1,2630, które zdały egzamin. To może sugerować, że kolejne dni przyniosą próbę ponownego testowania rejonu 1,2750, o czym pisaliśmy jeszcze wczoraj po południu. W kalendarzu nie ma na ten tydzień istotnych publikacji makro ze strefy euro, a Mario Draghi w dzisiejszych przemówieniach nie dotykał tematów stricte rynkowych. Zresztą wydaje się, że rynek powinien mieć pewne wątpliwości, co do szans wdrożenia klasycznej wersji QE już w I kwartale 2015 r., co powinno nieco wspierać odreagowanie euro. Szanse na większy ruch są jednak ograniczone, gdyż negatywna prasa dla euro będzie się jeszcze długo utrzymywać.

Wykres dzienny EUR/USD

Czytany 1883 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.