Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

Redakcja IPIP

Redakcja IPIP

Od wielu lat interesujemy się szeroko rozumianymi dziedzinami z zakresu podatków, prawa i finansów.

Witryna ipip.com.pl została stworzona przez nas,  istnieje po to abyśmy mogli dotrzeć i służyć naszą wiedzą z wyżej wymienionego zakresu osobom na codzień interesującym się tą tematyką - wychodzimy bowiem z założenia, że informacja powinna być maksymalnie dostępna dla wszystkich, którzy chcą z niej korzystać. Jeśli jesteś taką osobą zachęcamy do zapisu poprzez moduł powyżej do naszego newslettera, abyś dostawał najciekawsze informacje z każdego tygodnia, ukazujące się na naszym portalu.

Zapraszamy do lektury
Redakcja ipip.com.pl

Rosnąca świadomość społeczna, obawa przed chorobami, chęć prowadzenia zdrowego stylu życia powodują, że Polacy coraz częściej szukają rozwiązań wspomagających funkcjonowanie organizmu na co dzień. Aż 64% respondentów, biorących udział w najnowszym badaniu*przeprowadzonym dla Sundose, w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało z suplementów, z czego 65% robiło to regularnie. Rynek suplementów w Polsce wyceniany jest na 6 mld. złotych, a Polacy kupują około 240 mln opakowań rocznie.

Rząd chce umożliwić rozliczanie firmowego najmu nieruchomości w ramach ryczałtu (8,50%/12,50%). Taka zmiana zmniejszy liczbę wątpliwych sytuacji związanych z rozróżnieniem pomiędzy najmem prywatnym i firmowym. Nie wszystkim przedsiębiorcom będzie się jednak opłacało rozliczenie ryczałtowe.

Rok 2020 zweryfikował większość naszych planów i postanowień. Choć, dzięki szczepionce, na nadchodzące miesiące patrzymy nieco bardziej optymistycznie, to wciąż musimy mierzyć się z dość dużą niepewnością.  Jak wynika z Barometru Providenta, w tym roku Polacy zamierzają podejmować spontaniczne decyzje i dostosowywać się do aktualnej sytuacji, a ograniczyć planowanie.

Jak wynika ze wstępnych danych GUS[1], w okresie od stycznia do września 2020 r. zgłoszono 40 140 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy. Co ważne – praca zdalna nie zwalnia pracodawcy z obowiązku zapewnienia bezpiecznych warunków wykonywania obowiązków służbowych. O czym więc warto pamiętać, a przede wszystkim – z jakich narzędzi korzystać, aby wypełnić jeden z kluczowych obowiązków pracodawcy?

Pandemia Covid-19 zatrzymała znaczną część gospodarki, ale nie spowodowała ograniczenia zmian w prawie podatkowym. W 2021 r. przedsiębiorcy będą musieli płacić nowe podatki oraz ponieść koszty dostosowania się do wielu, często bardzo problematycznych obowiązków.

Pierwsza elektrownia jądrowa ma zacząć działać w Polsce za 12 lat. Dzięki obniżeniu kosztów energii i zmniejszeniu jej emisyjności atom pozwoli utrzymać 1,3 mln miejsc pracy w najbardziej energochłonnych branżach. Stworzy też kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy, chociaż będzie to wymagało wielu lat szkoleń, zmian w systemie edukacji zawodowej i pozyskiwania specjalistów z zagranicy.

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie skarżą się, że nie są przewidziani do szczepień w pierwszej kolejności, a w grupie podwyższonego ryzyka są ci, których przyczyną niepełnosprawności są schorzenia układu krążeniowo-oddechowego. Nie jest też jednoznaczne, czy w grupach priorytetowych są pracownicy i pensjonariusze izb wytrzeźwień, noclegowni i schronisk dla bezdomnych. Ich zagrożenie wydaje się bowiem porównywalne np. z placówkami ochrony zdrowia.

Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety Narodowego Banku Polskiego można wymienić na nowe w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

Jeszcze w listopadzie Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej, nie wykluczał, że jeśli inflacja CPI osiągnie poziom 3,5%, trzeba będzie pomyśleć o podnoszeniu stóp procentowych. Tymczasem taki scenariusz zdaje się wykluczać prezes NBP. Jakie zatem będą stopy procentowe w 2021 roku? 

Z początkiem 2021 roku wchodzą w życie nowe wymogi energooszczędności dla budynków. Zaostrzone zostaną m.in. wymogi izolacyjności cieplnej materiałów budowlanych. 

Strona 1 z 83