Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

piątek, 27 kwiecień 2018 12:01

Majątek Marka Zuckerberga rośnie mimo skandalu z wyciekiem danych z facebooka

Źródło 
Getty Images Getty Images

W poprzednim roku Facebook wydał rekordową sumę na lobbing w Europie, w ramach m.in. kryzysów wizerunkowych związanych z fake news, mową nienawiści czy RODO.

Według danych historycznych serwisu LobbyFacts Facebook w 2011 roku wydał na lobbing w Unii Europejskiej raptem pół miliona euro, czyli 616 tys. dolarów. Od tamtej pory wydatki FB na lobbing w Europie nieustannie rosną. Według dokumentów opublikowanych w kwietniu tego roku, w 2017 r. FB wydał na lobbing na Starym Kontynencie 3 miliony dolarów (2,5 mln euro), w porównaniu do 1,5 mln dol. (1,2 mln euro) w 2016 roku. Pieniądze przeznaczone zostały na prowadzenie biura i administracji, wydatki operacyjne, opłaty dla konsultantów i doradców, a także na pensje dla lobbystów. Tych ostatnich w szeregach FB niezmiennie przybywa. Ich liczba wzrosła w ostatnim roku z 10 do 15 osób.

Miliony wydane na lobbowanie okazują się świetną inwestycją. Mimo obecnego skandalu, związanego z wyciekiem danych użytkowników i ich niewłaściwym wykorzystaniem przez Cambridge Analytica, FB nie traci na giełdzie, a majątek Marka Zuckerberga wciąż rośnie. Tylko podczas ostatnich przesłuchań w Kongresie, założyciel Facebook’a wzbogacił się on o kolejne 3 mld dol, a notowania giełdowe portalu zyskały w tym czasie ok. 4,5 proc. Dzięki temu udziały Zuckerberga w FB są już warte ok. 66 mld dolarów. Taki majątek plasuje go na 7. pozycji w rankingu najbogatszych ludzi świata wg magazynu „Forbes".

Czytany 851 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.