Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

czwartek, 12 kwiecień 2018 13:54

OECD: Trzeba postawić na reformy strukturalne

Źródło 
OECD: Trzeba postawić na reformy strukturalne

We wszystkich krajach G20 tempo reform w ubiegłym roku było podobne do stosunkowo wolnego tempa obserwowanego w ciągu ostatnich dwóch lat. Zarówno w rozwiniętych, jak i we wschodzących gospodarkach niewiele wskazuje na powrót do szybszego tempa, które można było zaobserwować bezpośrednio po światowym kryzysie gospodarczym – ocenia OECD w najnowszym raporcie Going to Growth 2018. 

„Going to Growth” to coroczna ocena, priorytetowych reform poszczególnych krajów G20 oraz propozycje działań, które mogą pobudzić długoterminowy wzrost, poprawić konkurencyjność i produktywność, a dodatkowo stworzyć nowe miejsca pracy i zapewnić bardziej zrównoważoną gospodarkę.

Wzrost zatrudnienia i ochrona socjalna na pierwszym miejscu

Tegoroczna edycja raportu pokazuje, że większość rządów nadal priorytetowo traktuje reformy zatrudnienia i ochrony socjalnej. Jak ocenia OECD takie działania przynoszą pewne korzyści, m.in. rosnące wskaźniki zatrudnienia młodzieży i pracowników o niskich kwalifikacjach. Niestety w niektórych krajach odsetek bezrobotnych, którzy nie uczęszczają do szkół i nie biorą udziału w kursach zawodowych nadal jest wysoki. Dużym problemem, wymagającym pilnego rozwiązania, jest także ciągły brak równowagę płci pod względem zatrudnienia i płac.

Spowolnienie reform

Raport wskazuje na dalsze spowolnienie reform. W ocenie OECD w kolejnych latach konieczne jest stworzenie spójnych strategii reform strukturalnych – i wola polityczna ich wdrożenia – aby podtrzymać globalne ożywienie i zapewnić trwałą poprawę wydajności i standardów życia. OECD sugeruje, by rządy skoncentrowały swoje wysiłki reformatorskie na odblokowaniu rozwoju umiejętności i zdolności innowacyjnych, promowaniu dynamiki biznesu i rozpowszechniania wiedzy. Duży nacisk powinno się też położyć na działania na rzecz zachowania spójności społecznej oraz pomagające pracownikom w pełni wykorzystać dynamiczny rynek pracy.

– Znaczące reformy w krajach G20 są zbyt nieliczne, aby zwiększyć produktywność i zmniejszyć uzależnienie naszych gospodarek od polityki makroekonomicznej – ocenia Angel Gurría, sekretarz generalny OECD. – Decydenci muszą znaleźć odpowiednie rozwiązania, aby dać swoim gospodarkom oraz obywatelom podstawy do wykorzystania w pełni cyfrowej transformacji.

Należy postawić aktywizację zawodową

Oczywiście recepta na skuteczne reformy jest inna dla każdego z krajów. Wspólnym mianownikiem powinno być jednak dążenie do tworzenia bardziej konkurencyjnego otoczenia biznesowego. Zdaniem OECD można to osiągnąć poprzez m.in. pomaganie pracownikom w radzeniu sobie z gwałtowną fluktuacją firm i miejsc pracy, skutecznej pomocy w poszukiwaniu pracy, programom kształcenia przez całe życie i innym środkom ułatwiającym ponowną aktywizację zawodową. Konieczne jest także odpowiednie przygotowanie młodzież na potrzeby jakie będzie miał rynek pracy w przyszłości.

Pochwała dla Grecji, Włoch, Francji i Japonii

Niezależnie od powolnego tempa reform, OECD wymienia w raporcie kilka krajów, które w poprzednim roku zdecydowały się na odważne działania. Zdaniem organizacji godne uwagi są reformy mające na celu wzmocnienie ochrony socjalnej w Grecji i we Włoszech, długo oczekiwana reforma rynku pracy we Francji oraz przeznaczenie przez rząd Japonii znaczących środków na opiekę nad dziećmi. Na pochwałę zasłużyła sobie także Argentyna, która wprowadziła w ubiegłym roku kompleksową reformę podatkową.

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytany 393 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.