Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

poniedziałek, 05 listopad 2018 09:04

Polska spada w rankingu Banku Światowego. Rząd tłumaczy się z porażki

Źródło 
Polska spada w rankingu Banku Światowego. Rząd tłumaczy się z porażki

Polska w tegorocznym raporcie Banku Światowego Doing Business zajęła 33 miejsce na 190 badanych krajów, co wskazuje na spadek wyników w porównaniu do roku poprzedniego, kiedy to zajęliśmy 27 miejsce.

Doing Business 2019 (całość raportu można pobrać TUTAJ) zwraca uwagę na wyniki gospodarek wschodzących, w zakresie ułatwień dla sektora MŚP. W najnowszym raporcie stwierdza się, że reformy mają miejsce tam, gdzie są najbardziej potrzebne, a gospodarki o niskich i średnich dochodach przeprowadzają średnio 172 reformy rocznie. W Afryce Subsaharyjskiej padła rekordowa liczba – 40 gospodarek przeprowadziło 107 reform, co stanowi dla tego regionu kolejny najlepszy rok w zakresie reform już trzeci rok z rzędu. Region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej także osiągnął bardzo dobry dzięki 43 reformom.

Spadek w rankingu nie oznacza, że rząd zaniechał działań poprawiających warunki prowadzenia biznesu, jest wręcz przeciwnie. Metodologia raportu tego nie uwzględnia, bo siłą rzeczy obejmuje wycinek rzeczywistości - tłumaczy PAP minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz

Raport wymienia Nową Zelandię, Singapur i Danię jako trzy najlepsze gospodarki sprzyjające prowadzeniu działalności gospodarczej, a tegorocznymi gospodarkami, które wybiły się w rankingu są też Afganistan, Dżibuti i Chiny.

„Różnorodność wśród najlepszych pokazuje, że gospodarki każdej wielkości i poziomu dochodu, a nawet te, które są w konflikcie wojennym, mogą przyczynić się do poprawy klimatu dla małych i średnich przedsiębiorstw w kraju. Firma Doing Business zapewnia mapę drogową, którą mogą wykorzystać różne rządy, aby zwiększyć zaufanie biznesowe, innowacje oraz wzrost i ograniczyć korupcję” – powiedziała Shanta Devarajan, starszy dyrektor i główny ekonomista Banku Światowego.

Niestety Polska spadła w tym roku w rankingu o 6 miejsc. Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz tłumaczy z czego to wynika. 

- Nasz rząd w ostatnim czasie wprowadził cały szereg ułatwień i przywilejów dla biznesu takich jak: ulga na B+R, reforma specjalnych stref ekonomicznych, 100 zmian dla firm, Konstytucja Biznesu, mały ZUS, obniżka CIT dla najmniejszych firm. W naszych regulacjach koncentrujmy się jednak na MŚP, zaś Bank Światowy, konstruując ranking Doing Business, na dużych i średnich przedsiębiorstwach – podkreśla Jadwiga Emilewicz. Spadek pozycji Polski w rankingu Doing Business wynika w głównej mierze z wprowadzenia zmian, które mają na celu uszczelnienie podatków. Te zmiany przełożyły się na zwiększenie sprawozdawczości podatkowej. Bank Światowy niestety nie ocenia w DB całego systemu i całości reform. 

Raport posługuje się bardzo specyficzną, punktową metodologią, co sprawia, że wiele ze zmian wprowadzanych w Polsce (ukierunkowanych na MŚP) nie znajduje odzwierciedlania w wynikach. 

Dlatego spadek w rankingu nie oznacza, że rząd zaniechał działań poprawiających warunki prowadzenia biznesu, jest wręcz przeciwnie. Metodologia raportu tego nie uwzględnia, bo siłą rzeczy obejmuje wycinek rzeczywistości. 

- Rząd poważnie podszedł do tematu walki z patologiami w sferze podatków, uszczelnił system VAT i w efekcie wygenerował ogromne wpływy do budżetu. Zamiast podnosić podatki, uszczelniliśmy system i ograniczyliśmy proceder wyłudzeń, z którym poprzedni rząd przez lata nie umiał sobie poradzić. Uszczelnienie systemu VAT przynosi wymierne efekty, również dla firm - poprawia środowisko konkurencyjne, w jakim działają przedsiębiorstwa, i ogranicza nieuczciwą konkurencję – wskazuje szefowa MPiT. 

W kolejnych krokach, dzięki działaniom uszczelniającym, będzie można teraz ograniczyć część obowiązków sprawozdawczych.

 

Czytany 639 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.