Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

sobota, 21 styczeń 2017 10:30

Prognozy dużej globalnej produkcji zbóż

Źródło 
fotolia fotolia

Kukurydza: W minionym tygodniu notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych kontynuowały powolną, aczkolwiek systematyczną zwyżkę, która jest widoczna na wykresie tego zboża już od początku września ubiegłego roku. W rezultacie, cena tego zboża w ostatnich dniach poruszała się powyżej poziomu 3,60 USD za buszel. Potencjalne wzrosty cen kukurydzy nieustannie ograniczają prognozy dużej globalnej podaży tego zboża.

Eksperci szacują, że w 2017 roku wzrośnie produkcja zbóż w stosunku do dwóch minionych lat

W czwartek Międzynarodowa Rada Zbożowa (International Grains Council, IGC) podała prognozy, według których w sezonie 2016/2017 globalna produkcja zbóż ma wynieść 2,094 mld ton, wobec 2,005 mld ton w poprzednim sezonie. Według IGC, w bieżącym sezonie rekordowa ma być produkcja kukurydzy, prognozowana na poziomie 1,045 mld ton.

Soja: Ceny soi w Stanach Zjednoczonych kontynuowały zwyżki na początku minionego tygodnia, jednak w czwartek i piątek zniżkowały. Główną przyczyną wzrostu cen soi były doniesienia z Argentyny, gdzie pogoda na obszarach upraw soi była wyjątkowo niekorzystna. Argentyna to jeden z kluczowych producentów i eksporterów soi na świecie, obok USA i Brazylii. Jeszcze w grudniu problemem były tam susze, które opóźniały zasiewy soi – tymczasem początek bieżącego roku przyniósł z kolei ulewne deszcze, które z czasem wywołały nawet zagrożenie powodziowe. Niemniej, najnowsze prognozy zakładają ustanie deszczu na terenach uprawy soi, co sprawia, że w krótkoterminowej perspektywie potencjał do zwyżek mógł się już wyczerpać.

Pszenica: Notowania pszenicy w minionym tygodniu próbowały wybić się górą z trwającej pół roku konsolidacji. We wtorek cena tego zboża przekroczyła górne ograniczenie konsolidacji w okolicach 4,26-4,27 USD za buszel, jednak już w czwartek notowania pszenicy z powrotem znalazły się poniżej tej bariery. IGC prognozuje wzrost globalnej produkcji pszenicy w sezonie 2016/2017 do poziomu 752 mln ton wobec 736 mln ton w minionym sezonie. O ile w Stanach Zjednoczonych areał upraw pszenicy się zmniejszył, to wzrost produkcji tego zboża ma mieć miejsce w Australii, Unii Europejskiej oraz Kanadzie.

Naszym zdaniem: Notowania zbóż w Stanach Zjednoczonych pozostają pod presją podaży. Sprzedającym wciąż sprzyjają fundamenty w postaci dużej podaży zbóż w różnych częściach świata, w tym w Stanach Zjednoczonych. Notowania pszenicy poruszają się obecnie w pobliżu istotnego poziomu oporu, z kolei ceny kukurydzy i soi mają w krótkoterminowej perspektywie delikatny potencjał wzrostowy.

Czytany 424 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.