Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

środa, 25 styczeń 2017 07:44

Daleki Wschód kształtuje popyt na złoto

Źródło 
Daleki Wschód kształtuje popyt na złoto

Gdy próbujemy prognozować giełdowe ceny złota, skupiamy się przede wszystkim na wskaźnikach ekonomicznych Stanów Zjednoczonych i warunkach geopolitycznych Europy. Fizyczny popyt tego kruszcu kształtowany jest jednak przez zupełnie inną część świata. Należy spojrzeć na Daleki Wschód. 

Pierwsze kwartały na rynku wschodnim charakteryzują się zawsze dużym obrotem na złocie fizycznym. W związku z tym bardzo istotne wydają się decyzje rządu indyjskiego, który wycofał z obiegu dwa najpopularniejsze banknoty.

- Kiedy chcemy spojrzeć na popyt na złoto powinniśmy zwrócić wzrok w stronę Chin oraz Indii. Daleki Wschód odpowiada za 80 proc. popytu na biżuterię, są to przede wszystkim Indie. Chiny natomiast w bardzo dużym stopniu kreują popyt banku centralnego i klientów indywidualnych – powiedział newsrm.tv Paweł Drążek, wiceprezes Goldenmark S.A.

- W ten sposób rząd indyjski zlikwidował 80 proc. gotówki będącej w obiegu. Hindusi zakładają konta, tak jak rząd tego chce. Z drugiej strony uciekają do złota. Rządowi hinduskiemu nie zależy na tym, by Hindusi uciekali do złota. W związku z tym wymyśla coraz to nowe podatki na złoto, tak by swoich obywateli zmusić do zakładania kont w banku. Zmusić obywateli do obiegu regulowanego. Będzie to miało bardzo duże znaczenie, szczególnie w najbliższych miesiącach. Bowiem pierwszy kwartał zawsze na rynku wschodnim , czyli w Indiach i Chinach, ma bardzo duży potencjał na złocie fizycznym – informuje Paweł Drążek.

Czytany 453 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.