Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

poniedziałek, 30 styczeń 2017 09:32

Kolejny wzrost liczby funkcjonujących wiertni w USA

Źródło 
Kolejny wzrost liczby funkcjonujących wiertni w USA

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej zakończył się w miarę neutralnie. O ile w czwartek notowania ropy naftowej wzrosły, to w piątek zniwelowały prawie całą tę zwyżkę. Poniedziałkowa sesja przynosi kontynuację tych spadków, w wyniku czego notowania ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych z powrotem zeszły w okolice 53 USD za baryłkę.

Mimo cięcia produkcji ropy naftowej w krajach OPEC, notowania tego surowca już od miesiąca utrzymują się w konsolidacji. Szanse na kontynuację ruchu wzrostowego, obserwowanego na tym rynku w 2016 roku, są coraz mniejsze ze względu na perspektywy rosnącej produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. W piątek firma Baker Hughes poinformowała, że liczba funkcjonujących wiertni w USA w minionym tygodniu wzrosła o 15 do poziomu 566 – najwyższego poziomu od listopada 2015 r. To już kolejny spory tygodniowy wzrost liczby funkcjonujących punktów wydobycia, który potwierdza, że amerykańskie firmy łupkowe wykorzystują wyższe ceny ropy naftowej i chętnie zwiększają produkcję – co z kolei sprawia, że skuteczność porozumienia OPEC w niwelowaniu globalnej nadwyżki ropy jest poddawana w wątpliwość.

W krótkoterminowej perspektywie również przeważają czynniki sprzyjające sprzedającym. Kontrowersyjne działania Donalda Trumpa zwiększają nastawienie „risk-off” na globalnym rynku ropy. Dodatkowo, w Chinach trwają obchody Nowego Roku, co sprawia, że obecnie chińscy inwestorzy są na rynku nieobecni, a popyt na ropę ze strony Państwa Środka powróci na rynek dopiero pod koniec tego tygodnia.

Czytany 428 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.