Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

Restart Unii

Źródło 
Restart Unii

Macron próbuje nareperować euro. Wydaje się, że prezydent Francji dąży do tego, aby być liderem w strefie wpływów UE, co niekoniecznie podoba się Angeli  Merkel.

Przyjęta w 1999 r. wspólna waluta została pomyślana jako narzędzie wspierania jedności Unii, jednak kryzys w Grecji, który miał miejsce dekadę później, naraził rynek na dodatkowe wydatki i powiększył dług publiczny. Od tego czasu co jakiś czas padają propozycje naprawcze, jednak bardziej kontrowersyjne reformy zostały odłożone na bok z powodu braku woli politycznej do ich przeprowadzania. Francuski prezydent dąży do większej integracji fiskalnej wśród 19 krajów, które obecnie używają euro. Na rozmowy są otwarte Niemcy, które chciałyby doprowadzić do czegoś w rodzaju restartu Unii Europejskiej. Pytanie tylko kto miałby przewodzić wprowadzaniu zmian.

Oto niektóre z propozycji na stole, a także przeszkody do ich przyjęcia.

Wspólny budżet

Macron zaproponował utworzenie budżetu strefy euro, którego celem byłoby wsparcie inwestycji na rzecz pobudzenia wzrostu, a także natychmiastowa pomoc finansowa na kryzysy gospodarcze. Taka wspólna pula środków może być dobrodziejstwem w okresach zawirowań na rynkach finansowych. Poza tym wspólny budżet „kryzysowy” zmniejszyłby zależność od Europejskiego Banku Centralnego.

Angela Merkel najwyraźniej nie chce pozwolić, aby jej kolega całkowicie przejął pałeczkę, dlatego przypomniała, że podobne rozwiązanie, tzw. smaller euro-area budget, proponowała kilka lat temu. Podczas konferencji prasowej 13 lipca w Paryżu podkreśliła, że jest bardzo zadowolona z tego, że ten pomysł jest wprowadzany ponownie.

Jeden minister finansów

Macron zaproponował również stworzenie stanowiska szefa finansów dla strefy euro. Osoba ta będzie odpowiedzialna za budżet i może działać pod nadzorem Parlamentu Europejskiego. Na to stanowisko wskazał Wolfganga Schaeuble, który powiedział, że taka zmiana wymaga dostosowania traktatów UE, co nie jest realne w tej chwili.

Pomysły wspólnego budżetu i powołania ministra finansów mają poparcie krajów takich jak Hiszpania i Włochy, które stwierdziły, takie kroki są ważne w celu wzmocnienia bloku i osłonienia je przed przyszłymi kryzysami. Komisja Europejska, jako organ wykonawczy UE, również wyraził poparcie dla tego pomysłu.

Dzielenie długu

Być może najbardziej kontrowersyjną propozycją jest emisja długu, które byłyby gwarantowane przez państwa strefy euro – pomysł, który został odrzucony przez Schaeuble jako zbyt ryzykowny dla podatników. W celu stłumienia sprzeciwów Komisja UE proponuje utworzenie tak zwanych europejskich bezpiecznych aktywów – instrumentu finansowego, który zaoferowałby w pakiecie zobowiązanie skarbu państwa i sprzedaż go inwestorom jako jeden produkt.

Europejski Fundusz Walutowy

Jeden z pomysłów, wspierany przez większość członków strefy euro, w tym Niemcy, to utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego, który miałby większe kompetencje w zakresie programów tzw. ratunkowych, niż Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Mógłby monitorować finanse krajów unijnych, które są w tarapatach i nadzorować działania ratunkowych. Jest to jednak o tyle kłopotliwe, że decentralizuje władzę, ponieważ uprawnienia byłyby oddane w ręce poszczególnych ministrów finansów krajów strefy. Komisja woli zachować jak najwięcej swoich kompetencji skupionych w Brukseli.

Merkel publicznie potwierdziła konieczność podjęcia pewnych kroków w kierunku większej integracji, choć jest to bardzo mało prawdopodobne, aby jakikolwiek ruch odbył się przed niemieckimi wyborami 24.09. Wszystkie zainteresowane strony zgadzają się co do tego, że reforymy są konieczne, po to by silniejsza strefa euro była lepiej przygotowana do wyprowadzenia UE z kolejnego kryzysu finansowego czy politycznego.

źródło: Bloomberg
Red. Katarzyna Kołbuś 
Czytany 292 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.