Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

Czy będziemy mieć w końcu dobrą kolej?

Źródło 
Czy będziemy mieć w końcu dobrą kolej?

Minister rozwoju i finansów, Mateusz Morawiecki, podpisał z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym umowę o wsparciu dla Krajowego Programu Kolejnictwa. W ramach umowy zostaną zrealizowane inwestycje o łącznej wartości 1,3 mld EUR.

Krajowy Program Kolejnictwa obejmuje zadania realizowane przez Polskie Linie Kolejowe do 2023 roku. Odnowienie i modernizacja około 1150 km linii kolejowej to tylko jedno z 15 zadań inwestycyjnych w obszarze infrastruktury kolejowej, które będą możliwe dzięki podpisaniu przez wicepremiera Morawieckiego umowy kredytowej na kwotę 650 mln EUR. Łączna wartość inwestycji ma zamknąć się w kwocie 1,3 mld EUR, a w jej ramach zostanie zrealizowana m.in. budowa Transeuropejskich Sieci Transportowych - TEN-T na terenie Polski, włącznie z realizacją korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk. Obejmie również modernizację linii kolejowych łączące największe porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Świnoujściu oraz Szczecinie, a także prace w ramach Centralnej Magistrali Kolejowej – linii kolejowej o podwyższonej prędkości łączącej Warszawę i Katowice. Ważną częścią programu będą również inwestycje w infrastrukturę na obszarach przemysłowych na południowym wschodzie kraju, co jest niezwykle istotne również ze względu na stymulowanie wzrostu gospodarczego na tym terenie, jak również na promowanie i rozwijanie bardziej ekologicznych form transportu towarowego i pasażerskiego.

Modernizacja sieci kolejowej w Polsce to niezwykle istotne zadanie, ponieważ mimo wysiłków kolejnych ekip rządzących, wciąż jest jeszcze dużo do zrobienia. Tym bardziej cieszy fakt, iż dzięki Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI) możliwa będzie modernizacja sieci kolejowej w kraju. Jak powiedział wicepremier Morawiecki: „dzięki temu wsparciu oraz bardzo korzystnym warunkom finansowym podpisanej przeze mnie umowy, mam pewności, że projekt przyczyni się do trwałego i zrównoważonego rozwoju infrastruktury w Polsce, co ma duże znaczenie dla gospodarki oraz jakości życia wszystkich Polaków". (jr)

Czytany 284 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.