Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

wtorek, 19 grudzień 2017 22:05

Powstanie 1000 km autostrad. Polska wśród liderów wykorzystania funduszy UE na transport

Źródło 
Powstanie 1000 km autostrad. Polska wśród liderów wykorzystania funduszy UE na transport

Polska jest jednym z liderów w wykorzystaniu środków unijnych dostępnych w perspektywie finansowej 2014-2020. Spośród wszystkich sektorów jednym z najbardziej zaawansowanych jest sektor transportowy. 

Zawarto już umowy o dofinansowanie na realizację ok. 1000 km autostrad i dróg ekspresowych oraz na modernizację ponad 500 km linii kolejowych. 

"Komisja Europejska bardzo pozytywnie ocenia tempo wdrażania polskich projektów transportowych. W tym przypadku nie tylko zdecydowanie przekraczane są nakładane przez Radę Ministrów cele roczne w zakresie wydatkowania środków na inwestycje, ale też do rozliczenia z Komisją przedstawiamy kwoty wyższe niż zostały zadeklarowane wcześniej" - powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.  

Obecnie poziom zakontraktowania środków unijnych na transport w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) 2014-2020 przekroczył 58 proc. dla 150 umów o dofinansowanie. Do końca 2017 roku planowana wysokość kontraktacji wyniesie ok. 63 proc. Kontraktacja dla 38 umów o dofinansowanie w przypadku GDDKiA przekroczyła 62 proc. 

Polska w ramach POIiŚ przekazała do Komisji Europejskiej 54 duże projekty, z czego 43 zostały zatwierdzone. 

Liderem w opracowywaniu dokumentacji i realizacji inwestycji jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która wysłała do KE 32 projekty i uzyskała zatwierdzenie realizacji dla 29 inwestycji. Beneficjenci realizujący projekty transportowe, podlegający resortowi transportu, spełnili lub wkrótce spełnią wszystkie cele stawiane do osiągnięcia do końca 2018 r.  

Źródło: MIB

mp/

 

Czytany 502 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.