Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

wtorek, 16 styczeń 2018 08:08

Roboty zrewolucjonizują księgowość w firmach

Źródło 
Roboty zrewolucjonizują księgowość w firmach

Jak wynika z raportu „Robot w służbie księgowości”, 2/3 badanych uważa, że nowe technologie – w tym narzędzia sztucznej inteligencji – wykorzystywane w procesach księgowych będą odgrywały w firmach coraz większą rolę. Roboty nie sprawią, że księgowi znikną, ale ich praca na pewno się zmieni. Czy polskie przedsiębiorstwa tej robotyzacji chcą?

Podejście naszych firm do nowych technologii w księgowości jest dość konserwatywne. Wiele przedsiębiorstw nie jest jeszcze gotowych na ich stosowanie lub nie ma do nich przekonania. Odpowiedzi ankietowanych pokazują, że główną przeszkodą uniemożliwiającą wdrożenie nowych technologii jest brak budżetu (38% wskazań). Dużo osób zwracało też uwagę na brak informacji o istniejących narzędziach (34%), konieczność zmiany procesu księgowego (24%) oraz zarządzenia korporacyjne (23%).

Mimo stosunkowo niewielkiego zainteresowania wdrażaniem nowoczesnych narzędzi technologicznych w księgowości znaczna część badanych dostrzega ich zalety. Przykładowo 73% respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że wykorzystywanie nowych technologii może przyśpieszyć realizację procesów księgowych nawet o 50%. „Robot w środowisku elektronicznym jest efektywniejszy, »czuje się« lepiej. Przetwarza gigantyczne ilości danych elektronicznych, których księgowy nie może tak szybko jak robot przetworzyć ani skontrolować” – zauważa w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Marcin Jurczak, lider Zespołu Usług Księgowych i Płacowych EY.

Co ciekawe, tylko 49% ankietowanych zakłada z kolei, że stosowanie nowych technologii daje szansę na nawet dwukrotne obniżenie kosztów procesów księgowych. Tymczasem jak informuje ekspert: „Robotyzacja jest inwestycją, która zwraca się bardzo szybko, szybciej niż cokolwiek porównywalnego w działach finansowo-księgowych”. Oczywiście, jeśli przedsiębiorstwo jest przekonane do nowych technologii w księgowości, ale z jakichś powodów nie chce wprowadzić u siebie robotów, może rozpocząć współpracę z zewnętrzną firmą specjalizującą się w outsourcingu usług księgowych, która korzysta z narzędzi sztucznej inteligencji.

Czytany 454 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.