Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

Polski system podatkowy dla innowacji w pogoni za europejskimi standardami

Źródło 
Polski system podatkowy dla innowacji w pogoni za europejskimi standardami

Już od dwóch lat funkcjonuje w Polsce system preferencyjnego opodatkowania firm prowadzących działalność badawczo-rozwojową. Rząd chce zrobić kolejny krok, wprowadzając rozwiązanie nazwane Innovation Box.

Ulga B+R (badania i rozwój) od tego roku zakłada, że firmy innowacyjne mogą korzystać ze 100% odpisu, a więc ich korzyść podatkowa (zakładając 19% stopę podatkową) wyniesie 19%. W tym roku Ministerstwo Finansów (MF) oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MpiT) rozpoczynają prace nad kolejnym narzędziem. Innovation Box ma być preferencyjnym systemem opodatkowania dochodów uzyskanych z komercjalizacji wyników prac B+R. — Chcemy tym zachęcić przedsiębiorców do zwiększenia wydatków na tego typu projekty — zapowiada Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Eksperci podkreślają, że pakiet przyniesie korzyści, o ile mechanizm Innovation box będzie prosty. Po dwóch latach funkcjonowania B+R wydaje się jednak, że nie stanie się on znaczącym motorem gospodarki. Nasz kraj wydaje na B+R 1 proc. PKB, co plasuje go dopiero na 21. miejscu wśród państw członkowskich UE. Najwięcej na ten cel przeznaczają: Szwecja (3,26 proc. PKB), Austria (3,07 proc.), Dania (3,03 proc.) i Niemcy (2,87 proc.).

Wynika to po pierwsze z małej świadomości istnienia tego typu ulg. Po drugie system ich przydzielania jest wciąż problematyczny. Głównym problemem przedsiębiorców związanym ze skorzystaniem z ulgi jest brak pewności czy prowadzona przez nich działalność kwalifikuje się jako badania i rozwój.

Tymczasem „warunków, które należy spełnić aby skorzystać z ulgi B+R nie ma zbyt wiele – czytamy w broszurze przygotowanej przez stowarzyszenie Koalicja na Rzecz Polskich Innowacji. – W odróżnieniu od dotacji podatnik nie składa specjalnego wniosku, który miałby podlegać ocenie, nie musi też udowadniać poziomu innowacyjności prowadzonych prac B+R. Prawo do ulgi przysługuje o ile podatnik prowadził działalność B+R zgodnie z definicjami ustawowymi, ponosił koszty kwalifikowane i spełnił pozostałe warunki wykazane poniżej. Jest to zbiór zero-jedynkowych zasad. W takim przypadku podatnik wykazuje odliczenie do ulgi w zeznaniu rocznym.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kilka zasad zarządzania projektami, które wynikają z przepisów, jak na przykład to, że dla ulgi nie ma znaczenia kiedy projekt się rozpocznie, można więc kwalifikować projekty w toku. Za dany rok podatnicy rozliczają koszty poniesienie w tym roku, bez względu na jakie projekty B+R były wydatkowane”.

Katarzyna Kołbuś

Czytany 218 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.