Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

środa, 07 marzec 2018 12:15

Samozatrudnieni obciążają ZUS

Źródło 
Samozatrudnieni obciążają ZUS

Instytutu Badań Strukturalnych przygotował analizę porównawczą różnych form zatrudnienia. Wynika z niej, że samozatrudnieni w największym stopniu spośród wszystkich pracujących więcej od ZUS-u dostają niż do niego wkładają.

Statystyki objęły pracujących na etat, samozatrudnionych i pracujących na umowach cywilnoprawnych. Sprawdzano, która z tych grup dostaje największy zwrot z zusowskich składek. Jak się okazuje – samozatrudnieni otrzymują aż 40 proc. więcej, niż wpłacają, natomiast etatowcy tylko 2 proc. Zdaniem ekspertów ZUS jest to wynik rosnących wypłat zasiłków za urlopy macierzyńskie, rodzicielskie i ojcowskie, jakie otrzymują osoby samozatrudnione.

Wysoki ZUS dla osób samozatrudnionych od dawna budzi emocje. Ich poziom jest stały, nie zależy od tego, ile uda się właścicielowi firmy w danym miesiącu zarobić. Przepisy przewidują, że przedsiębiorcy mają płacić stałą składkę do ZUS liczoną od 60 proc. średniego wynagrodzenia. Duży ZUS (który płacą osoby samozatrudnione pod dwóch latach prowadzenia działalności) to bagatela – 1172,56 zł na miesiąc. Konstytucja Biznesu, która jest już na biurku prezydenta, ma zmienić ten stan rzeczy, wprowadzając limity zależne od progów dochodowych. Nowe prawo dla przedsiębiorców zakłada też ulgę na start. Najwyraźniej jednak zmiany te stoją w sprzeczności z interesem niektórych grup. Część ekspertów chce zmian w systemie opodatkowania i oskładkowania jednoosobowej działalności gospodarczej w taki sposób, by ze specjalnych zasad mogli korzystać jedynie przedsiębiorcy faktycznie ponoszący ryzyko. Powstaje tu pytanie jak ryzyko oszacować. Przygotowywana jest reforma prawa podatkowego, która będzie to określała. Jej główne założenie to oddzielenie dochodów z pracy od dochodów przedsiębiorców. Na użytek nowego prawa trzeba będzie na nowo określić, kto jest przedsiębiorcą, a kto tylko samozatrudnionym.

 

 

 

Czytany 524 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.