Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

wtorek, 24 kwiecień 2018 13:09

Inwestorzy kryptowalut nie muszą rozliczać PCC

Źródło 
Inwestorzy kryptowalut nie muszą rozliczać PCC

Ministerstwo Finansów zwróciło się do inwestorów z rynku kryptowalut, aby wstrzymali się ze składaniem deklaracji z podatku od czynności cywilno-prawnych do czasu wypracowania rozwiązań podatkowych.

Przedstawiciele rynku wirtualnego pieniądza mieli zamiar strajkować w piątek pod budynkiem MF przeciwko opodatkowaniu PCC przychodu z kryptowalut. Ministerstwo szybko zareagowało, zapewniając że zaczęło prace nad wypracowaniem satysfakcjonujących rozwiązań.

- Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace legislacyjne. Trzeba zastanowić się nad stworzeniem takich regulacji, które umożliwią zwolnienie z PCC tego typu transakcji. MF współpracuje z Komisją Nadzoru Finansowego. Do czasu wypracowania docelowych regulacji będą obowiązywały tymczasowe rozwiązania — powiedział wiceminister Paweł Gruza.

Na ten moment osoby fizyczne, które nie prowadzą działaności gospodarczej, przy rozliczeniu rocznym powinny skorzystać z deklaracji PIT-36, gdzie kwotę przychodu z obrotu kryptowalutami powinny wpisać w polu: prawa autorskie i inne prawa. Za koszt uznaje się wydatek na zakup wirtualnych walut oraz prowizję giełdy. Osoby prowadzące działalność na progresywnym podatku dochodowym powinny także wybrać PIT-36, a osoby na działalności i podatku liniowym – PIT36L – tu dochody lub straty trzeba zaznaczać w polu pozarolniczej działalności gospodarczej. 

Czytany 456 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.