Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

piątek, 22 czerwiec 2018 09:31

US każe tłumaczyć się ze spadku dochodów

Źródło 
US każe tłumaczyć się ze spadku dochodów

W śledzeniu działań optymalizacyjnych urzędy posuwają się do oryginalnych metod. Fiskus pyta przedsiębiorców dlaczego zarobili mniej niż w poprzednich latach.

Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował w mediach społecznościowych pismo naczelnika stołecznego US, w którym to piśmie wzywa się przedsiębiorcę do wyjaśnienia dlaczego zarobił mniej niż przy poprzednich rozliczeniach. Pismo wywołało lawinę komentarzy i ustawiło dwa stanowiska – firm, które nie chcą być postrzegane jako oszuści tylko dlatego, że ich biznes nieco gorzej się kręcił i niektórych doradców podatkowych, którzy uważają, że lepiej dostać takie wezwanie niż być z automatu poddanym kontroli. A że kontrola jest konieczna tłumaczą tym, iż spadek dochodów niejednokrotnie jest związany z prowadzoną polityką optymalizacji podatkowej. Optymalizacji, która – co warto zaznaczyć – nie jest póki co zabroniona, o ile mieści się w granicach prawa.

Powód zapytania jest zatem jasny, pozostaje jednak wątpliwe czy jest ono zgodne z zapisami Ordynacji podatkowej i czy wpisuje się w linię „wyważenia interesów podatnika i fiskusa”, którą przedstawiła nam minister Czerwińska. Nasuwa się tu raczej wniosek, że prywatny podmiot jest traktowany przez US jak państwowa jednostka, która ma przynieść określony podatek.  

Autor: Katarzyna Kołbuś

Czytany 490 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.