Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

wtorek, 13 sierpień 2019 13:11

Od 1 września zmiany w Split Payment

Źródło 
Od 1 września zmiany w Split Payment

1 września 2019 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności (MPP). 

Jak informuje ekspert Ogólnopolskiej Federacji Przedsiębiorców i Pracodawców, Pani Bożena Fabian z Biura Rachunkowego Profit:

Do tej pory stosowanie go było opcjonalne. Zgodnie z nowym projektem ustawy o VAT dla części przedsiębiorców będzie obowiązkowy.

Obowiązkowe stosowanie MPP obejmie:

 • dostawy towarów i świadczenie usług, które zasadniczo objęte są obecnie reżimem odwrotnego obciążenia oraz dotychczasowym zakresem odpowiedzialności podatkowej (czyli obejmie towary i usługi wymienione obecnie w załączniku nr 11, 13 i 14 ustawy o VAT) – uchylenie przepisów dotyczących mechanizmu odwrotnego obciążenia w transakcjach krajowych (przy kwotach pow. 15 000zł) . 
  Transakcje poniżej 15 000zł nadal będą odbywały się z zastosowaniem przepisów odwrotnego obciążenia lub podatnik będzie miał możliwość zastosowania MPP na zasadzie dobrowolności.
  Uwaga: usługi budowlane – mechanizm odwrotnego obciążenia stosowało się przez podwykonawców. Wg nowego projektu MPP będziemy stosować do wszystkich usług budowlanych, których jednorazowa wartość przekracza 15 000zł. 
 • spełnienie łącznie dwóch poniższych warunków:
  – transakcja równa lub większa niż 15 000zł i
  – nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, m.in. wyroby stalowe, elektronika, złom i odpady, surowce wtórne, części samochodowe i motocyklowe, akumulatory, paliwa napędowe, usługi budowlane

Brak informacji na fakturze o stosowaniu MPP będzie skutkował:

 • możliwością ukarania dodatkowym zobowiązaniem w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze

Brak zapłaty wg MPP będzie skutkował:

 • karą grzywny do 720 stawek dziennych lub karą grzywny za wykroczenie skarbowe
 • brakiem możliwości zaliczenia takiej zapłaty do kosztów uzyskania przychodu – od 1 stycznia 2020r.

Dobra informacja – przepisy rozszerzają możliwość wykorzystania środków na rachunku VAT do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku akcyzowego, należności celnych oraz składek ZUS – a nie jak do tej pory tylko podatku VAT.

Projekt ustawy zakłada również możliwość dokonywania płatności zbiorczych z zastosowaniem MPP na rzecz jednego dostawcy jeżeli otrzymaliśmy od niego więcej niż jedną fakturę w przeciągu 30 kolejnych dni. Podatnik będzie wówczas wskazywał okres za który podatnik dokonuje płatności i zawierał całą kwotę podatku wykazanego na otrzymanych fakturach.
 

Podstawa prawna:
projekt z 14 maja 2019r ust. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wraz z zał. nr 15 do tej ustawy

Źródło informacji: http://ebiuroprofit.pl

Czytany 508 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.