Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

poniedziałek, 21 grudzień 2020 21:43

Gdzie są pieniądze z 1%? Winna tylko zmiana terminu składania PIT?

Źródło 
antosia chora na sma1 antosia chora na sma1

Organizacje pożytku publicznego i rodzice niepełnosprawnych dzieci na widok tegorocznych wpłat z 1 procenta podatku zdziwili się, widząc kwoty znacząco odbiegające wysokością od ubiegłorocznych wpływów. Niższe wpływy to mniej turnusów rehabilitacyjnych czy profesjonalnego sprzętu niezbędnego w codziennym funkcjonowaniu.

Wpływy z 1% niższe nawet o 80%

W ostatnich tygodniach coraz więcej członków rodzin osób niepełnosprawnych oraz organizacji pożytku publicznego alarmuje, iż nie otrzymało jeszcze wszystkich spodziewanych środków w ramach jednego procentu. Rodziny sygnalizują, że nie trafiły do nich na przykład środki przekazane przez krewnych czy znajomych, a więc od osób co do których mieli pewność, że przekazali swój 1 procent podatku właśnie na ich subkonta. W tym roku poświęciłam na zbieranie środków z 1% o wiele więcej czasu i energii niż rok temu. Dotarłam do lokalnych społeczności, wywieszałam plakaty i ulotki, rozmawiałam z ludźmi, wysyłałam wiadomości do znajomych. Tymczasem wpływy są nawet minimalnie niższe niż za rok 2019 – mówi zmartwiona p. Katarzyna, mama Gucia, który zmaga się m.in. z problemami okulistycznymi. Niestety, nie mam jak udowodnić, że powinnam otrzymać większe środki, nie wiem, czy w tym roku uda nam się dokończyć diagnozę genetyczną.

W tym roku poświęciłam na zbieranie środków z 1% o wiele więcej czasu i energii niż rok temu. Dotarłam do sąsiadów, wywieszałam plakaty i ulotki, rozmawiałam z ludźmi, wysyłałam wiadomości do znajomych. Tymczasem wpływy są nawet niższe niż za rok 2019 – mówi zmartwiona p. Katarzyna, mama Gucia.

Skąd rozbieżności we wpływach z 1%?

Jedną z przyczyn problemów z 1% jest zmiana zasad rozliczania. Do tej pory robiły to lokalne urzędy skarbowe, teraz Centrum Kompetencyjne Rozliczeń w Bydgoszczy, co powoduje, że OPP nie otrzymują też już informacji pod jaki urząd skarbowy podlega dany podatnik. OPP i beneficjenci nie mogą zatem zidentyfikować darczyńców ani sprawdzić, czy prowadzone apele i komunikacja jest skuteczna. Winne stały się też przepisy , które nie pozwoliły na przesłanie 1 proc. podatku na rehabilitację chłopca w przypadku odroczenia podatku przez firmę, co w pandemii było powszechne ze względu na korzystanie z tarczy antykryzysowej. Na kont OPP nie trafiły też pieniądze od podatników, którzy swoje zeznania złożyli w dodatkowym terminie, tj. po 30 kwietnia. Środki "zaoszczędzone" w ten sposób przez budżet państwa zapełniły dziurę budżetową.

Pieniądze z 1% to dla wielu dzieci po prostu życie

Niepełnosprawne dzieci potrzebują wielu sprzętów, które regularnie muszą być wymieniane, gdyż dzieci po prostu rosną. To ortezy, wózki inwalidzkie, materiały opatrunkowe, niekiedy także respiratory. Zaledwie 8-miesięczna Antosia Dąbrowska chora na SMA1, co noc oddycha tylko dzięki respiratorowi, śmiertelne może być dla niej zakrztuszenie mlekiem, trudności ma nawet z przełykaniem śliny. Ratunkiem dla niej i wielu innych dzieci są tylko otwarte serca ludzi. „Zbliża się noc... a kiedy zdrowe dzieci szykują się spać, nasza Antosia już wie, że będzie miała zakładaną maskę od respiratora. Będzie płacz i walka... ale my to robimy dla jej dobra. Można powiedzieć, że niedługo Antosia sama nauczy się zakładać sobie ten sprzęt, który ratuje jej życie.. Czy mamy szansę na 5 milionó przed Świętami??.” - pisze na Facebooku tata dziewczynki. Malutka Warszawianka zbiera bowiem na najdrozszy lek świata - terapię Zolgensma, która kosztuje ponad 9,5 miliona złotych. Ona i tysiące innych dzieci bez pieniędzy ze zbiórek i 1% nie będą chodzić, mówić, widzieć... Tym bardziej oburza zawłaszczenie tych środków przez skarb państwa.

Posłowie Koalicji Obywatelskiej interweniują u premiera

"Docierają do nas niepokojące sygnały, iż niektóre organizacje pożytku publicznego oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych i sami niepełnosprawni nie otrzymali należnych im pieniędzy" - piszą w interpelacji poselskiej adresowanej do premiera Morawieckiego posłowie Koalicji Obywatelskiej, m.in. Monika Rosa, jak również poseł Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Wniosek o pilną interwencję w tej sprawie złożył także senator KO Krzysztof Brejza, który domaga się „pilnej kontroli służb finansowych, która wykaże liczbę „zablokowanych” wpłat”. Nadziei na wyjaśnienie sprawy jednak nie ma, gdyż Ministerstwo Finansów już zapewnia, że rozliczenia są prawidłowe. Rzeczniczka prasowa ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Iwona Prószyńska poinformowała na Twitterze, że w 2020 r. do organizacji pożytku publicznego trafiło więcej środków z 1 proc. podatku niż rok wcześniej. Czyżby postanowili jeszcze raz skrzywdzić tych najbardziej bezbronnych i przyjąć postawę "Nie mamy pana płszcza i co pan nam zrobi?". Oby nie. Teraz, przed świętami, chorzy potrzebują nas jeszcze bardziej. 

Foto. https://www.siepomaga.pl/antosia

Czytany 446 razy

komentarzy 6

 • Janek Janek wtorek, 22 grudzień 2020 23:07

  To skandal, że państwo okrada te maluszki

 • Anna Anna wtorek, 22 grudzień 2020 22:56

  Antosia

 • Aga Aga wtorek, 22 grudzień 2020 22:16

  Razem możemy pomóc Antosi, uda się! #uratujAntosie

 • Natalia Natalia wtorek, 22 grudzień 2020 19:40

  #uratujAntosie

 • P.M P.M wtorek, 22 grudzień 2020 19:00

  ♥️♥️♥️pomagajmy ❤️❤️❤️

 • P.M P.M wtorek, 22 grudzień 2020 19:00

  ♥️♥️♥️pomagajmy ❤️❤️❤️

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.