Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

wtorek, 21 luty 2017 10:53

Ministerstwo potwierdza: gminy muszą rozliczać VAT z odwrotnego obciążenia

Źródło 
pixaby pixaby

Ministerstwo potwierdza: jeżeli urząd gmina kupuje towary lub usługi, które są objęte mechanizmem odwrotnego obciążenia, to mają obowiązek rozliczyć rzeczony podatek.

Odwrotne obciążenie obejmuje usługi budowlane zlecane podwykonawcy, czyli osobę lub firmę wykonującą zlecenie na wniosek głównego wykonawcy. Danina nie obejmuje usług lub towarów nabywanych lub wykonywanych bezpośrednio przez zleceniodawcę – wówczas ten rozlicza się na zasadach ogólnych.

Firmy budowlane będące podwykonawcami zgłaszały wątpliwości, bo często organa władzy publiczne j stwierdzały, że nie mają do nich zastosowania przepisy odwrotnego obciążenia, skoro realizują zadania nałożone na nie przez przepisy prawa. MF wyjaśniło, że jeśli dana gmina jest czynnym płatnikiem VAT, to nie ma znaczenia, jakim celom służy zakup – podatek musi być naliczony. Stanowisko to potwierdza minister finansów, który w interpretacji z 18 kwietnia 2016 r., nr PT8.8101.83.2016/WCH uchylił wcześniejszą interpretację dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, z której wynikało, że organy władzy publicznej nie muszą rozliczać podatku, jeżeli kupują towary objęte odwrotnym obciążeniem dla swoich celów statutowych.


 

Czytany 2493 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.