Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

czwartek, 04 styczeń 2018 09:30

NIK chwali JPK, a MF przechodzi do kolejnej fazy reform

Źródło 
NIK chwali JPK, a MF przechodzi do kolejnej fazy reform

Od momentu wprowadzenia do września ubiegłego roku dane z JPK_VAT pozwoliły resortowi finansów odzyskać 500 mln zł. z podatkowych oszustw. Wprowadzenie JPK dla mikroprzedsiębiorstw, zdaniem MF, przebiega gładko. Kolejny etap to stworzenie centralnego rejestru faktur.

Karuzele podatkowe są wykrywane w większym stopniu niż dotychczas, a długi od wierzycieli fiskusa można było szybciej wyegzekwować. JPK pozwolił stwierdzić, że najwięksi dłużnicy Skarbu Państwa, zadłużeni na ponad 100 tys. zł, nadal działają jakby nigdy nic i wystawiają faktury z działalności. To pomogło uruchomić proces wierzycielski i odzyskać ponad 195 mln zł.

JPK dla mikroprzedsiębiorców (trzeba zaznaczyć, że chodzi o czynnych VAT, czyli przekraczających dochód 200 tys. zł rocznie) ma być szansą na zabezpieczenie się przed karuzelą podatkową. MF zapewnia, że system działa świetnie, a dla tych, którzy prowadzą prostą księgowość są dostępne darmowe rozwiązania, które ułatwiają elektroniczną ewidencję (pakiet e-mikrofirma), w najbliższym czasie ma być dostępne także darmowe rozwiązanie, które umożliwi wysyłanie JPK. Kolejnym etapem vatowskiej rewolucji ma być utworzenie zbioru wszystkich faktur, wystawionych w obrocie gospodarczym. Ten centralny rejestr faktur ma służyć m.in. informowaniu podatników o błędach w plikach, polecenia ich skorygowania i informowaniu o rozpoczęciu kontroli, o ile błędy nie zostaną skorygowane.

Rejestr nie zastąpi listy przesłanek należytej staranności, którą rząd wciąż opracowuje i zamierza udostępnić od 01.07., czyli razem z przepisami dotyczącymi split payment. Co do tego rozwiązania resort także próbuje gasić pesymistyczne nastroje, związane z obawą o problemy z płynnością finansową, szczególnie mniejszych firm, do jakich może doprowadzić podzielona płatność. „Split payment nie będzie się wiązało z prawdziwym zamrożeniem pieniędzy na rachunku VAT – uspokaja w rozmowie z dziennikiem Gazeta Prawna Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów. – Będzie z nich można w każdym momencie płacić kontrahentom równowartość podatku zawartego w cenie towar.w i usług. Będzie też można opłacać z nich sw.j VAT i to ze skontem, czyli w niższej wysokości, niż gdyby regulowano podatek w normalnym terminie płatności.

 

Czytany 620 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.