Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

środa, 27 listopad 2019 08:25

Przed Black Friday – niezbędnik konsumenta

Źródło 
Przed Black Friday – niezbędnik konsumenta

„Black Friday”, czyli „Czarny Piątek” oraz „Cyber Monday” wpisały się na dobre w konsumencki kalendarz i oficjalnie otwierają przedświąteczny okres zakupowy. Promocja promocji jednak nie równe. Warto wiedzieć, do czego zobowiązani są sprzedawcy, a tym samym, jakie mamy prawa. Przypominają o nich wspólnie Europejskie Centrum Konsumenckie oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

Zakupy stacjonarne

- Czy mogę reklamować towar? 

Tak, jeżeli produkt ma wadę, zwróć się do sprzedawcy w ciągu 2 lat od dnia wydania rzeczy. Chyba, że towar został przeceniony ze względu na wadę i jest to wyraźnie powiedziane – takiej wady reklamować nie możesz. 

- Czego mogę żądać przy reklamacji? 

Możesz żądać naprawy, wymiany towaru lub obniżenia ceny. Przedsiębiorca musi rozpatrzyć taką reklamację w ciągu 14 dni – jeśli nie dotrzyma terminu, przyjmuje się, że ją uznał. Jeżeli wada jest istotna, możesz żądać nawet odstąpienia od umowy. Aby zgłosić reklamację najlepiej posiadać dowód zakupu. 

- Czy mogę zwrócić produkt? 

Możliwość zwrotu zależy od dobrej woli sprzedawcy i to on określa warunki. Warto spytać o to przed zakupem. 

- A jeśli przy kasie cena okaże się wyższa, niż na wywieszce albo metce? 

Masz prawo kupić towar w korzystniejszej dla Ciebie cenie. 

Zakupy przez internet

- Czy muszę sprawdzić przesyłkę przy kurierze? 

Jeżeli widzisz, że opakowanie jest uszkodzone, to otwórz je przy kurierze i w razie potrzeby spisz z nim protokół. Jeżeli nie chcesz lub nie możesz sprawdzić paczki w obecności kuriera, to otwierając ją, zrób zdjęcia i nagraj film. 

- Towar został uszkodzony w czasie przesyłki, kto ponosi za to odpowiedzialność? 

Jeżeli kurier został wybrany przez sprzedawcę, odpowiedzialność ponosi sklep internetowy. 

- W jakim terminie powinienem otrzymać zakupiony produkt? 

W ciągu 30 dni od daty zamówienia, termin obowiązuje we wszystkich krajach UE. Jeżeli się wydłuża możesz odstąpić od umowy. 

- Czy mogę zwrócić przeceniony produkt? 

Masz na to 14 dni, towar nie powinien jednak nosić śladów użytkowania. Istnieją wyjątki od tej reguły np. towary wyprodukowane na specjalne zamówienie (biżuteria z grawerem dla Mamy Zosi), odpieczętowane płyty lub gry. 

- Jak najbezpieczniej zapłacić? 

Płatność kartą kredytową jest najbezpieczniejszą formę zapłaty w innym kraju Unii Europejskiej. W sytuacji, gdy sprzedawca zawodzi (np. nie dostarcza towaru w ciągu 30 dni), możesz zgłosić się do banku o wszczęcie procedury charge back. 

Bezpłatne porady: 28 listopada (czwartek) 

Po więcej wskazówek zapraszamy w najbliższy czwartek o godz. 12.00. Dowiesz się więcej, nie tylko o swoich prawach, ale poznasz również najpopularniejsze sztuczki sprzedawców. Na Twoje pytania odpowiedzą eksperci ECK i UOKiK. 

Nie musisz się rejestrować wystarczy, że klikniesz na link i podasz swoje imię 

lub pseudonim: https://konsument.gov.pl/aktualnosci/lunch-przed-black-friday/

Czytany 466 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.