Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

sobota, 12 grudzień 2020 10:46

Nawet 1/3 spółek komandytowych zniknie z rynku. To skutek podatku CIT

Źródło 
Nawet 1/3 spółek komandytowych zniknie z rynku. To skutek podatku CIT

Z ankiety przeprowadzonej m.in. przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że przeszło 70 tys. polskich przedsiębiorców prowadzących spółki komandytowe uważa, że objęcie ich nowym podatkiem CIT spowoduje wzrost obciążeń podatkowych. Blisko 28% ankietowanych rozważa likwidację spółki, 66% zastanawia się nad zmianą formy działalności, pozostali nie wiedzą jeszcze, jakie podejmą kroki.

 

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych

 

O co chodzi z podwójnym opodatkowaniem spółek komandytowych? W skrócie – zgodnie z uchwaloną przez większość parlamentarną i podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą od nowego roku spółki komandytowe staną się płatnikami CIT. Oznacza to, że będą one musiały płacić podatek od uzyskanych dochodów na takich samych zasadach jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjne czy komandytowo-akcyjne (stawka 9 lub 19 proc., jeżeli przychód spółki przekracza 2 mln euro). Dziś dochody wspólników  spółek komandytowych opodatkowane są na ogólnych zasadach wg. skali 17%, 32%  lub płacą oni podatek liniowy w wysokości 19%. Teraz będą płącić i podatek od dochodó firmy, i podatek PIT. 

Wskutek ustawy właściciele spółek komandytowych zostaną podwójnie opodatkowani, gdyż są już objęci podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Nie będą im również przysługiwały preferencje związane z obniżeniem podatku, jakie zgodnie z wchodzącymi w życie przepisami będą mieli wspólnicy w spółkach komandytowych - komplementariusze  i komandytariusze

Zmniejszenie rentowności i konkurencyności spółek komandytowych

Większość ankietowanych obawia się, że zwiększenie obciążeń fiskalnych sprawi, że firmy prowadzące działalność jako spółki komandytowe będą mniej rentowne, a co za tym idzie będą miały ograniczone możliwości konkurowania na rynku w porównaniu chociażby do spółki z o.o. Ich obawy dotyczą m.in. mniejszych zasobów inwestycyjnych czy problemów z zaoferowaniem pracownikom, zwłaszcza poszukiwanym na rynku specjalistom konkurencyjnych stawek. Ponieważ wzrosną koszty prowadzenia działalności, firmy generować będą mniejszy zysk, który w wielu branżach już został poważnie uszczuplony w związku z trwającymi obostrzeniami, a wiele firm balansuje na krawędzi opłacalności lub przeznacza na regulowanie stałych kosztów posiadane oszczędności.

Zmiana formy działalności

Blisko 66 procent przedsiębiorców biorących udział w ankiecie rozważa zmianę formy działalności gospodarczej, aby uniknąć podwójnego opodatkowania. Nie będzie to łątwe zadanie, gdyż przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej płacili możliwie najniższe podatki a ich odpowiedzialność majątkiem prywatnym za zobowiązania firmy była ograniczona. Problematyczne będzie wybranie właściwej formy działalności, gdyż żyjemy w czasach częstych zmian w prawie, zatem nie możemy mieć pewności, jakie formy działalności zostaną objęte podatkiem CIT w następnych latach. Podatkiem CIT w chwili obecnej nie jest objęta na przykład spółka jawna, aczkolwiek obowiązek ten ciąży na tych spółkach jawnych, które mają nieujawnionych wspólników. Z kolei zmiana na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością daje możliwość zmniejszenia opodatkowania ze stawki 19 na 9 procent. Zarazem jednak oznacza to konieczność ponoszenia wielu kosztów, począwszy kosztów notarialnych, ze względu na zmianę dokumentów firmowych, licznych umów i pełnomocnictw.


 

 

 

Czytany 204 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.