Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

poniedziałek, 23 sierpień 2021 09:15

Polska twierdzi, że zlikwiduje izbę dyscyplinarną dla sędziów

Źródło 
Polska twierdzi, że zlikwiduje izbę dyscyplinarną dla sędziów

Polska zlikwiduje izbę dyscyplinarną dla sędziów w ramach szerszych reform sądownictwa w nadchodzących miesiącach – poinformował rząd po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym stwierdzono, że mechanizm dyscyplinarny Polski podważa prawo UE.

Długotrwały spór o reformy sądownictwa w Warszawie zaognił się w ostatnich miesiącach, kiedy to Bruksela wystosowała żądania, by Polska do 16 sierpnia wdrożyła orzeczenie unijnego sądu w sprawie rozwiązania kwestionowanej izby sędziowskiej, która według krytyków jest upolityczniona.

„Polska będzie kontynuować reformy sądownictwa, także w obszarze odpowiedzialności sędziów, mające na celu poprawę efektywności tego systemu” – poinformował w komunikacie rząd, dodając, że likwidacja izby sędziowskiej będzie częścią remontu. .

Choć Polska zasygnalizowała zamiar demontażu izby w przyszłości, rząd poinformował w poniedziałek w odpowiedzi do Komisji Europejskiej, że złoży wniosek o uchylenie przez Trybunał Sprawiedliwości środków tymczasowych, które mogą skutkować karami finansowymi w przypadku braku zawieszenia izby.

Lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Mateusz Morawiecki zapowiedział w tym miesiącu, że Polska rozwiąże izbę i przedstawi plany alternatywnego systemu dyscyplinarnego we wrześniu.

Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała odpowiedź Polski i teraz ją przeanalizuje. „Zastanawiamy się nad odpowiedzią przed podjęciem decyzji o ewentualnych dalszych krokach” – powiedział rzecznik Komisji na codziennej konferencji prasowej.

Źródło: Reuters

Czytany 156 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.