Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

wtorek, 24 sierpień 2021 13:28

Grecja kończy budowę muru na granicy z Turcją

Źródło 
Grecja kończy budowę muru na granicy z Turcją

W obawie przed afgańskim kryzysem migracyjnym Grecja zakończyła budowę 40-kilometrowego (25-milowego) muru wzdłuż swojej granicy z Turcją.

Ministrowie greckiego rządu przyznali, że obalenie rządu Afganistanu przyspieszyło wysiłki na rzecz ograniczenia przepływu migrantów przez granice ich kraju. Grecja znajdowała się w centrum europejskiego kryzysu migracyjnego w połowie 2010 roku, kiedy miliony uchodźców z Syrii, Afganistanu i Iraku przybyły na kontynent. Od tego czasu Grecja przyjęła twardą postawę, odrzucając prośby Turcji i organizacji międzynarodowych o przepuszczenie większej liczby migrantów przez swoje granice.

Kryzys afgański tworzy nowe fakty w sferze geopolitycznej,

a jednocześnie stwarza możliwości dla przepływów migrantów

„Kryzys afgański tworzy nowe fakty w sferze geopolitycznej, a jednocześnie stwarza możliwości dla przepływów migrantów” – powiedział grecki minister ochrony obywateli Michalis Chrisochoidis, w oświadczeniu rządowym. „Jako kraj nie możemy pozostać bierni na możliwe konsekwencje”.

Turecki rząd poinformował, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w piątek z greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem o Afganistanie. W wywiadzie telewizyjnym poprzedniego dnia wezwał Unię Europejską do udzielenia pomocy uchodźcom z kraju. „Jeśli nie uda się ustanowić okresu przejściowego w Afganistanie, presja na migrację, która już osiągnęła wysoki poziom, jeszcze bardziej wzrośnie i ta sytuacja będzie poważnym wyzwaniem dla wszystkich” – powiedział Erdogan.

Bezlitosna postawa prezydenta USA Joe Bidena, który spotyka się z krytyką za chaotyczne usuwanie wojsk w Afganistanie, przestraszyła przywódców w Europie, którzy są teraz gotowi na możliwy napływ uchodźców. Tysiące Afgańczyków próbowało opuścić kraj w zeszłym tygodniu, odkąd talibowie dokonali oszałamiająco szybkiego przejęcia władzy i położyli kres dwudziestu latom amerykańskiego zaangażowania w tym kraju. Tłumy zdesperowanych mieszkańców zebrały się na lotnisku w Kabulu w poszukiwaniu miejsca na zachodnie loty wojskowe. Ci, którzy nie mogą odejść, stoją w obliczu powrotu represyjnego reżimu talibów, który wypędził kobiety z ulic i miejsc pracy oraz stosował karę śmierci za przestępstwa, w tym cudzołóstwo kobiet, homoseksualizm i odrzucenie islamu, gdy był u władzy w latach 1996-2001.

„To jest nasza decyzja, by bronić i zabezpieczać nasze granice” – powiedział Chrisochoidis. „Nasze granice pozostaną bezpieczne i nienaruszalne. Nie pozwolimy na niekontrolowane i chaotyczne ruchy i nie dopuścimy do jakichkolwiek prób ich naruszenia”.

Jeszcze zanim talibowie zajęli Afganistan, pandemia pogłębiła kryzys migracyjny. W 2016 r. zawarto porozumienie między Turcją a Unią Europejską, aby powstrzymać migrantów podróżujących z Bliskiego Wschodu do Europy, ale w zeszłym roku Turcja zatwierdziła przepływ migrantów na kontynent, mówiąc, że „osiągnęła zdolność” do ich przyjęcia. Oba kraje mają granicę na północno-wschodnim krańcu Grecji, który często jest celem azylantów, którzy podróżują przez zachodnią Azję. Istnieje również wiele tras do Grecji drogą morską.

W zeszłym roku kilku migrantów na łodziach powiedziało CNN, że zostali wypchnięci z Grecji. Ateny wielokrotnie zaprzeczały tym doniesieniom. UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, wezwała Grecję do zbadania tych doniesień.

Źródło: CNN

Czytany 163 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.