Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

czwartek, 02 listopad 2017 19:28

Polska chce zakazać Ukraińcom „antypolskich poglądów”

Źródło 
Polska chce zakazać Ukraińcom „antypolskich poglądów”

Polska planuje zakazać Ukraińcom „antypolskich poglądów” – powiedział minister spraw zagranicznych, podkreślając nacjonalistyczne poglądy swojej partii rządzącej, która często mówi o „historycznych krzywdach” zadawanych Polakom przez ich sąsiadów.

Witold Waszczykowski powiedział, że polityka była reakcją na brak szacunku na polskim cmentarzu w zachodniej części Lwowa, który był częścią Polski przed II wojną światową. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że rzeźby lwów przy wejściach do cmentarza posiadające tarcze z polskimi frazami "Zawsze wierni" oraz "Tobie Polsko" zostały celowo przykryte.

Waszczykowski powiedział, że Ukraińcom, którzy wyrażą antypolskie nastroje lub utrudnią utrzymanie starzejących się polskich symboli na Ukrainie, odmawianoby wiz. Nie powiedział, jak polityka będzie stosowana w praktyce.

„W tej chwili uruchamiamy procedury, które nie pozwolą na przyjazd do Polski osobom o skrajnie antypolskich poglądach. Ci, którzy demonstrują i używają instrumentów administracyjnych przeciwko Polsce, poniosą również konsekwencje” – powiedział Waszczykowski w TVP1.

W Polsce mieszka od 1,5 miliona do 2 milionów Ukraińców, którzy opuścili swój kraj, w związku z powstaniem na Majdanie w 2014 roku i po kryzysie, jaki powstał w wyniku rebelii we wschodniej Ukrainie.

Pomimo poparcia Polski dla niepodległej Ukrainy, od czasu, gdy PiS doszedł do władzy, wzrosły napięcia w związku z problematyczną wspólną historią państw.

Polska w ubiegłym roku uchwaliła rezolucję, która nazwała ludobójstwem mord na dziesiątkach tysięcy Polaków w czasie II Wojny Światowej przez oddziały w Ukraińskim Powstańczym Armii Ludowej (UPA). Ukraina odrzuciła rezolucję.

Waszczykowski zaznaczył, że sympatia Polski do ukraińskich zmagań z Rosją nie może wypierać „historycznych problemów” na dalszy plan. „Nie może być tak, że geopolityka będzie pretekstem i że przez lata nie rozstrzygniemy kwestii, które nas dzielą” – powiedział Waszczykowski.

Czytany 628 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.