Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

piątek, 05 styczeń 2018 14:11

Morawiecki zacieśnia więzi z Orbanem. Chcą uruchomić wspólny bank

Źródło 
Morawiecki zacieśnia więzi z Orbanem. Chcą uruchomić wspólny bank

Pierwsza wizyta zagraniczna Morawieckiego jako polskiego premiera to nie bez kozery spotkanie z Victorem Orbanem na Węgrzech. Zgodnie z przysłowiem „Polak – Węgier dwa bratanki...” te dwa kraje zwykle trzymają się razem. Teraz tym bardziej, bo łączy je wspólna polityka twardego kursu wobec Unii Europejskiej. 

Po wizycie Orban zamieścił na twitterze entuzjastyczny wpis: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy...” Za słowami idą czyny.

Po wizycie Orban zamieścił na twitterze entuzjastyczny wpis: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy...” Za słowami idą czyny. Kiedy organ wykonawczy Unii Europejskiej podjął bezprecedensową akcję prawną przeciwko Warszawie, próbując zmusić ją do cofnięcia reform sądownictwa, Orban zasygnalizował, że użyje węgierskiego prawa weta, by zablokować jakiekolwiek sankcje karne wobec Polski. Współpraca krajów regionu, którą zapoczątkował swego czasu Lech Kaczyński, miałby przenieść się także na poziom finansów. Polska prowadzi rozmowy z Węgrami, aby stworzyć bank rozwoju (Central Europe development bank), który ma na celu inwestycje w infrastrukturę w regionie. W projekt miałyby być włączone Słowacja i Czechy. „Zdecydowanie potwierdziliśmy (red. z premierem Orbanem), że jesteśmy zainteresowani. Jeśli Czesi i Słowacy zareagują pozytywnie, możemy szybko założyć ten bank " - powiedział Morawiecki, tymczasem jeszcze bez podawania szczegółów. Premier  Polski powiedział także, że jego gabinet nie zmienił swego sceptycznego poglądu na temat przyjęcia euro w najbliższej przyszłości, pomimo niedawnych apeli lokalnych ekonomistów, którzy próbują przekonać polski rząd do szybkiego wejścia do strefy euro i utrzymania Polski blisko rdzenia UE.

Opozycja podkreśla, że Węgry nigdy nie były stabilnym partnerem, a ponadto są w bliskim sojuszu z Rosją, co stanowi zagrożenie dla Polski. 

 

 

Czytany 429 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.