Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

czwartek, 24 styczeń 2019 20:04

Dwie podwyżki pensji nauczycieli już w tym roku

Źródło 
Dwie podwyżki pensji nauczycieli już w tym roku

We wtorek, 22 stycznia 2019 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" odbyły się rozmowy MEN z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. To już kolejne spotkanie, podczas którego omawiane były kwestie wynagradzania nauczycieli. Ministerstwo reprezentowali minister Anna Zalewska i wiceminister Maciej Kopeć. 

Już we wrześniu 2019 r. a nie w styczniu 2020 r. nauczyciele otrzymają koleją podwyżkę pensji. To o 16,1 proc. więcej wynagrodzenia w stosunku do 31 marca 2018 r.

Już we wrześniu 2019 r. a nie w styczniu 2020 r. nauczyciele otrzymają koleją podwyżkę pensji. To o 16,1 proc. więcej wynagrodzenia w stosunku do 31 marca 2018 r. To sprawia, że ponad 60 proc. nauczycieli otrzyma 508 zł więcej do miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Przełoży się to również na zwiększenie wysokości dodatków, a w konsekwencji wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli. Minister Zalewska zaproponowała również 1 tys. zł jednorazowego świadczenia dla nauczyciela stażysty przez dwa lata (w pierwszym i w drugim roku trwania stażu), zwiększenie liczby płatnych godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, dodatek za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych, mianowanych i dyplomowanych, przywrócenie corocznego obowiązku uchwalania przez samorządy regulaminów wynagradzania nauczycieli uzgadnianych ze związkami zawodowymi – takie konkretne propozycje złożyła szefowa MEN podczas kolejnego spotkania z przedstawicielami oświatowych związków zawodowych. 

W trakcie spotkania omówione zostały postulaty płacowe zgłoszone przez związki. Rozmawiano również o nadesłanych do resortu uwagach do projektu rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. 

Strony dyskutowały również o wysokości dodatków wypłacanych nauczycielom, które określane są przez organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego. Kwestie dotyczące pozostałych dodatków wchodzących w skład wynagrodzenia nauczycieli będą przedmiotem dalszych rozmów MEN ze stroną związkową. 

Rozmowy w Centrum „Dialog” będą kontynuowane. Następne spotkanie zaplanowano na  czwartek, 31 stycznia br.

Czytany 591 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.