Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 25 luty 2019 20:28

Raport: W Estonii firmę założymy w niecałe 4 dni. W Polsce cały proces trwa niemal dziesięć razy dłużej

Źródło 
Raport: W Estonii firmę założymy w niecałe 4 dni. W Polsce cały proces trwa niemal dziesięć razy dłużej

Gładki start najskuteczniej ułatwiają przedsiębiorcom urzędy w Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji – tak wynika z rankingu Europejskich Perspektyw Przedsiębiorczości opracowanego przez ALEO.com, internetową bazę firm. Autorzy wzięli pod lupę średni czas i koszty zakładania nowej firmy oraz porównali pozycje trzydziestu europejskich państw w najważniejszych ekonomicznych zestawieniach (m.in. rankingu „Doing Business” Banku Światowego, Indeksie Wolności Gospodarczej czy Międzynarodowym Indeksie Praw Własności).

Jak w zestawieniu wypadła Polska? Fatalnie – plasujemy się dopiero na 23. miejscu, wyprzedzając jedynie Chorwację. Proces rejestracji nowej spółki z o. o. nad Wisłą pochłania aż 37 dni, najdłużej spośród wszystkich badanych krajów. Pod tym względem możemy porównywać się co najwyżej z naszymi sąsiadami - w Czechach na założenie biznesu potrzeba średnio 24,5 dnia, a na Słowacji 26,5 dnia.

Od czołówki rankingu dzieli nas przepaść. W Wielkiej Brytanii, która zajęła pierwsze miejsce, rejestracja nowego biznesu jest niemal dziesięć razy szybsza i zajmuje niecałe 4 dni. Równie szybko z formalnościami przedsiębiorcy uporają się m.in. w Norwegii, na Łotwie czy w Estonii. Autorzy rankingu zwracają szczególną uwagę na ten ostatni kraj, który może służyć jako przykład udanej implementacji zasady jednego okienka.

– Szereg czynności, takich jak weryfikacja nazwy, wniosek o rejestrację czy zdeponowanie kapitału, w Estonii można wykonać jednocześnie, w tym samym miejscu. To przynosi nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale sprawia również, że wymogi proceduralne są bardziej przejrzyste i przystępne – tłumaczą cytowani w raporcie przedstawiciele Banku Światowego.

Jak podkreśla ALEO.com, obraz Polski jako państwa, w którym na małych przedsiębiorców czeka wiele przeszkód, rysuje się jeszcze wyraźniej, gdy spojrzymy nie tylko na europejskie, ale również ogólnoświatowe statystyki. W opracowanym przez Bank Światowy rankingu „Starting Business” wyprzedzają nas takie kraje jak Białoruś, Kirgistan czy Oman.

Zakładanie spółki z o. o. w Polsce – ile to trwa i ile kosztuje?

W Warszawie, która stanowi najważniejszy ośrodek biznesowy w Polsce, proces rejestracji nowego biznesu przebiega zwykle w pięciu krokach:
 

 1. Zawarcie umowy spółki, sporządzanej w formie aktu notarialnego.
  Czas: 1 dzień. Koszt: taksa notarialna zależy od kapitału początkowego; może wynosić od 160 zł do ponad tysiąca.
 2. Wpłacenie kapitału zakładowego w banku.
  Czas: 1 dzień. Koszt: bezpłatne (nie licząc oczywiście samej kwoty kapitału zakładowego).
 3. Rejestracja firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym.
  Czas: około 4 tygodni. Koszt: 500 lub 250 zł – w zależności od tego, czy rejestracji dokonujemy osobiście czy online – plus 100 zł za ogłoszenie wpisu w Monitorze Gospodarczym.
 4. Zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku VAT.
  Czas: około tygodnia. Koszt: bezpłatne.
 5. Rejestracja pracowników w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
  Czas: 1 dzień. Koszt: bezpłatne.

– Łącznie założenie biznesu zajmuje więc średnio 37 dni, z czego znaczną większość pochłania rejestracja w KRS – podsumowuje Bank Światowy. – Choć od 2015 r. działa elektroniczny system, który miał przyspieszyć proces rejestracji, to gdy zbieraliśmy dane do raportu „Doing Business”, większość nowo powstających firm wciąż z niego nie korzystała. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na uwzględnienie czasu rejestracji dokonywanej osobiście. 

W jaki sposób państwa z największym potencjałem ułatwiają życie przyszłym właścicielom firm? Bank Światowy po raz kolejny sięga po przykład Estonii, coraz częściej nazywanej rajem dla przedsiębiorców. – By założyć firmę w Estonii, zwykle potrzeba trzech kroków: w pierwszym przedsiębiorca weryfikuje nazwę firmy, składa wniosek o rejestrację i deponuje kapitał zakładowy. Wszystkie te czynności można wykonać online, co zajmuje kilka godzin i wymaga uiszczenia opłaty rejestracyjnej. Następnie rejestruje się jako płatnik VAT – trwa to 3 dni i nie wymaga dodatkowych opłat. Na końcu wpisuje do rejestru swoich pracowników. Online, bezpłatnie – tłumaczy nam Bank Światowy.

Metodologia

Zestawienie zostało opracowane na bazie trzech współczynników: średniego czasu potrzebnego na założenie firmy w danym kraju, łącznego kosztu, jaki musi ponieść przyszły przedsiębiorca, oraz Multi Wskaźnika Gospodarczego – czyli wskaźnika opracowanego specjalnie na potrzeby rankingu, łączącego kilka najważniejszych metryk dot. poszczególnych gospodarek. Ostateczny wynik w rankingu Europejskich Perspektyw Przedsiębiorczości stanowi średnią tych trzech wartości.

Ranking Europejskich Perspektyw Przedsiębiorczości dostępny jest na blogu Aleo.com: https://aleo.com/pl/blog/europejskie-perspektywy-przedsiebiorczosci

Czytany 456 razy

Zobacz również