Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

środa, 08 luty 2017 12:50

Jak zadbać o swoją zdolność kredytową?

Źródło 
Jak zadbać o swoją zdolność kredytową?

Po zgłoszeniu prośby o pożyczkę lub kredyt wybrany pożyczkodawca weźmie pod lupę naszą zdolność kredytową. Na podstawie jej oceny zadecyduje czy przyznać nam fundusze. Regularne sprawdzanie oraz aktywnie poprawianie historii kredytowej zapewnia mnóstwo korzyści, dlatego warto już wcześniej zatroszczyć się o swoją wiarygodność.

Zdolność kredytowa obrazuje nasze możliwości terminowego spłacenia zobowiązania i obliczana jest na podstawie wszystkich przeszłych pożyczek, kredytów i zrealizowanych spłat. Wierzyciel sprawdzi, czy terminowo dokonywaliśmy spłaty faktur, rat i rachunków. Między innymi na tej podstawie może przewidywać, czy będziemy solidnie opłacali kolejne zobowiązanie oraz ewentualne odsetki.

Historia kredytowa przechowywana jest przez Biuro Informacji Kredytowej. Przyszły pożyczkodawca znajdzie tam informacje m.in. o naszych dawnych kredytach i pożyczkach – tych spłacanych terminowo oraz z opóźnieniami. Co jakiś czas warto samodzielnie sprawdzać nasz status w BIK i biurach informacji gospodarczej, by skontrolować zgromadzone dane.

Miejmy na uwadze, że brak jakiejkolwiek historii kredytowej może działać na naszą niekorzyść – wierzyciel nie ma bowiem podstaw, by ocenić naszą wiarygodność.

Sposoby na wiarygodność

Gdy decyzja o przyznaniu nam pożyczki okaże się odmowna z powodu niskiej zdolności kredytowej, dzięki prostym sposobom możemy poprawić swoją wiarygodność. Dla przykładu, warto zdecydować się na drobny zakup, rozłożony na łatwe do uregulowania raty. Jeśli spłacimy je terminowo, nasza zdolność kredytowa wzrośnie.

Upewnijmy się również, czy na pewno spłaciliśmy wszystkie zaległe należności. Na zdolność kredytową będzie miał wpływ nawet jeden nieopłacony rachunek, niezależnie od jego wysokości. 

Plusy regularnego spłacania zobowiązań

Solidni i wiarygodni płatnicy mogą liczyć na szereg korzyści. Ich wnioski są zazwyczaj rozpatrywane w toku uproszczonych procedur, dlatego decyzję o przyznaniu zobowiązania otrzymują szybciej. Dodatkowo mogą liczyć na różne udogodnienia, np. w kwestii odsetek lub wysokości czy ilości rat.

Poprawianie swojej zdolności kredytowej jest niezwykle istotne.  Budowanie historii kredytowej jest długotrwałym procesem wymagającym systematyczności, dlatego w przypadku kłopotów z terminową spłatą rat bank powinien starać się wspomagać swoich klientów, ustalając nowy plan działań – mówi Krzysztof Przybysz, Country Coordinator Ferratum Bank.

Czytany 674 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.