Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

wtorek, 19 styczeń 2021 12:52

Raport: Rynek suplementów w Polsce i trendy, które go kształtują. Artykuł sponsorowany

Źródło 
Raport: Rynek suplementów w Polsce i trendy, które go kształtują. Artykuł sponsorowany

Rosnąca świadomość społeczna, obawa przed chorobami, chęć prowadzenia zdrowego stylu życia powodują, że Polacy coraz częściej szukają rozwiązań wspomagających funkcjonowanie organizmu na co dzień. Aż 64% respondentów, biorących udział w najnowszym badaniu*przeprowadzonym dla Sundose, w ciągu ostatnich 12 miesięcy korzystało z suplementów, z czego 65% robiło to regularnie. Rynek suplementów w Polsce wyceniany jest na 6 mld. złotych, a Polacy kupują około 240 mln opakowań rocznie.

Z Raportu „Mądre suplementowanie. Personalizacja kluczem do sukcesu. Sundose 2020” wynika, że aż 92% uczestników badania uważa, że suplementacja diety może mieć pozytywny skutek dla organizmu. Jednak ilość dostępnych na rynku produktów nie jednego może przyprawić o zawrót głowy. Mętlik wywołany tak dużym wyborem powoduje wzrost świadomości społeczeństwa w zakresie odpowiedniego doboru suplementów, którego głównym kryterium staje się jego skład. Według raportu ponad 75% Polaków deklaruje, że ich decyzja związana z zakupem suplementu jest przemyślana, a 32% konsultuje ją z lekarzem lub dietetykiem. Ponadto, konsumenci coraz częściej zwracają uwagę na jakość składników, ich pochodzenie i przyswajalność.

Ponad 75% Polaków deklaruje, że ich decyzja związana z zakupem suplementu jest przemyślana, a 32% konsultuje ją z lekarzem lub dietetykiem

Zdrowy styl życia ma znaczenie

Rosnąca świadomość społeczeństwa sprawiła, że coraz więcej osób przykłada wagę do zdrowego stylu życia. Trend ten spowodował zwiększenie się świadomości w temacie zdrowej diety oraz odkrywania nowych, indywidualnych kierunków odżywiania. Polacy, coraz częściej zdają sobie sprawę, że codzienne dostarczanie odpowiednich składników odżywczych jest kluczem do dobrego samopoczucia i dobrej kondycji. Przywiązują również większą uwagę do wyglądu i aktywności fizycznej, które są z dietą bezpośrednio związane. Jak wynika z badania, 50% Polaków chcąc dbać o urodę, zdrowo się odżywia, a 45% uprawia sport. Niestety, żyjemy intensywniej niż poprzednie generacje, a Polacy są tak zapracowani, że często nie mają czasu na przygotowanie zdrowych posiłków. Ponadto jakość dostępnej żywności również  jest coraz niższa. Fakt ten sprawia, że coraz więcej osób wszelkie niedobory, których nie może dostarczyć z pokarmem uzupełnia właściwą suplementacją.

Zdrowie z dostawą do domu

Jak wynika z badań CBOS z 2019 roku, regularni użytkownicy internetu to obecnie w Polsce blisko siedmiu na dziesięciu dorosłych, a ponad połowie Polaków zdarzyło się robić zakupy przez internet (57%). Globalizacja oraz aktualna sytuacja na świecie sprawiły, że obecnie jeszcze więcej osób przeniosło swoje przyzwyczajenia zakupowe do sieci. Dlatego, około 28% respondentów kupuje suplementy diet w internecie. Dlatego możliwość doboru właściwej suplementacji poprzez wywiad zdrowotno-żywieniowy oraz zapoznanie się ze stylem życia i ewentualnymi chorobami współistniejącymi, bez konieczności wychodzenia z domu, jest trendem, który będzie mocno wpływał na rozwój rynku suplementów diety. 

Indywidualizacja zachowań konsumentów

W dzisiejszych czasach konsumenci, coraz częściej oczekują indywidualnego podejścia,  czy to w kwestii diety, treningów czy procesu leczenia. To samo tyczy się suplementacji. Wiele osób stosuje suplementację w konkretnym celu, a taki może być uzyskany wyłączne dzięki spełnieniu dwóch warunków – odpowiedniemu dobrani substancji oraz zachowaniu regularności. Skupienie się na indywidualnym doborze składników suplementu pozwoli dostarczać konsumentom najlepszą i możliwie najbardziej skuteczną recepturę, która odpowie na realne potrzeby organizmu. Dlatego rozwiązaniem przyszłości jest dopasowanie substancji do potrzeb klienta i skumulowanie wiedzy eksperckiej w algorytmach, które w sposób automatyczny dobiorą skład. Dopasowanie suplementu, coraz częściej będzie miało miejsce na podstawie stanu zdrowia i stylu życia pojedynczej osoby – Koncepcja medycyny spersonalizowanej, to poszukiwanie różnic pomiędzy pacjentami, które spowodują, że terapia stanie się dla nich bardziej skuteczna. Opiera się ona na założeniach, że nie ma i nigdy nie będzie dwóch tych samych osób. Medycyna już kilkanaście lat temu zwróciła się w stronę personalizacji, dzisiaj najwyższa pora na suplementy. To jest moment, kiedy suplementacja powinna skupić się na rozwiązaniach, które przywrócą jej dobre imię – tłumacz Adam Kuzdraliński, biotechnolog, naukowiec i dyrektor działu naukowego marki Sundose.

źródło: raport „Mądre suplementowanie. Personalizacja kluczem do sukcesu. Sundose 2020” na podstawie badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia sp. z o.o. we wrześniu 2020 na grupie 1004 Polaków w wieku 18-65 lat 

 

Czytany 380 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.