Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

piątek, 09 czerwiec 2017 19:07

Szef KSRM o zarządzaniu państwowymi spółkami

Źródło 
fot. East News fot. East News

Rada ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych do tej pory zaopiniowała 197 kandydatów na szefów państwowych spółek, w tym siedem osób negatywnie - poinformował przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk w czwartek w Sejmie.


Kowalczyk, przedstawiając informację w sprawie polityki personalnej w spółkach z bezpośrednim i pośrednim udziałem Skarbu Państwa, przekazał, że wyniki spółek z udziałem Skarbu Państwa w 2016 roku uległy poprawie w porównaniu z rokiem 2015. Jak wymieniał, m.in. PGNiG odnotował w 2016 r. wzrost zysku rok do roku o 70 mln zł, gdzie zauważono znaczny spadek kosztów operacyjnych, co - zdaniem Kowalczyka - świadczy o zarządzaniu. 

PKN Orlen także w ub.r. odnotował wzrost zysku netto o 2,5 mld zł, PGE w 2015 miały stratę 3 mld zł, a w ub.r. - 2,5 mld zł zysku, czy Enea, która miała w 2015 r. 400 mln zł straty, a w 2016 r. - ok. 850 mln zł zysku. 

"To jest efekt zarządzania, które przynosi skutki. W I kwartale tego roku wyniki są jeszcze bardziej imponujące niż w 2016 r." - dodał. Jak mówił, "pełne efekty zmiany stylu zarządzania i uczciwego zarządzania będą jeszcze bardziej widoczne w tym roku". "Efekty świadczą o tym, że ta jakość zarządzania jest znacznie lepsza, o dwa razy lepsza w wynikach finansowych, niż za waszych rządów" - zaznaczył Kowalczyk.

Jak mówił, "wprowadziliśmy - i to jest egzekwowalne - maksymalny zakaz konkurencji na sześć miesięcy". "I dopiero wtedy, kiedy ktoś pracuje 12 miesięcy" - podał.

"Wymiany będą, zawsze tak jest, będzie i było. Nigdy nie jest tak, że zarządzanie jest idealne, zawsze można coś poprawiać" - ocenił Kowalczyk. Minister o mówił też o Radzie ds. spółek: "Ta rada do tej pory zaopiniowała łącznie 197 kandydatów, w tym siedem osób negatywnie. A więc nie jest to całkowicie fasadowe. Samo funkcjonowanie tej rady spowodowało, że już przedstawiciele Skarbu Państwa zgłaszają osoby kompetentne i takie, które nie są narażone na negatywną opinię tej rady".  


Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
Czytany 553 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.