Chcesz dostawać najnowsze informacje z IPIP?

 

piątek, 03 marzec 2017 12:47

Jak sprawdza się KAS? Celnicy niezadowoleni

Źródło 
Jak sprawdza się KAS? Celnicy niezadowoleni

Ministerstwo Finansów informuje, że po wejściu w życie od 1 marca 2017 r. Krajowej Administracji Skarbowej większości przedsiębiorców nie dotkną żadne zmiany w zakresie kontroli podatkowej, która dotyczy ok. 90 proc. przypadków i jest przeprowadzana przez pracowników urzędów skarbowych, głównie na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Procedura przebiegu pozostaje tu niezmieniona i tak jak dotychczas kontrole podatkowe będą podlegać ograniczeniom z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Określone w niej gwarancje dla przedsiębiorców (w tym obowiązek zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, ograniczenie czasu trwania kontroli i zakaz równoczesnych kontroli) w stosunku do kontroli podatkowych zostają nie tylko zachowane, ale od stycznia 2017 r. wprowadzono dodatkowe zabezpieczenia. Chodzi o:

  • zakaz ponownej kontroli w tej samej sprawie,
  • możliwość wniesienia skargi na przewlekłe prowadzenie kontroli do sądu administracyjnego,
  • obowiązek planowania i przeprowadzania kontroli po wcześniejszej analizie prawdopodobieństwa naruszenia prawa.

 

  • W ramach Krajowej Administracji Skarbowej zdecydowana większość kontroli będzie przeprowadzana na dotychczasowych zasadach. 
  • Standardowe kontrole podatkowe są przeprowadzane z minimum 7-dniowym wyprzedzeniem z zachowaniem przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
  • Jednak poważna przestępczość gospodarcza (np. mafie wyłudzające VAT) musi się liczyć ze skutecznym przeciwnikiem: kontrolą celno-skarbową. 

Skuteczne narzędzie do zwalczania przestępczości gospodarczej

Aby skuteczniej niż dotychczas zwalczać najpoważniejsze przestępstwa, nierzadko liczone w setkach milionach złotych, takie jak wyłudzenia VAT, fałszowanie faktur, pranie brudnych pieniędzy czy przemyt, niezbędne jest jednak wprowadzenie nowego rodzaju kontroli. Kontrola celno-skarbowa, która od 1 marca zastępuje kontrolę skarbową i celną, dostaje kilka nowych uprawnień – chociaż już wcześniej kontrolerzy mieli możliwość przeszukiwania mieszkania czy przesłuchania wybranej osoby. Możliwa była też kontrola podmiotów, które miały siedzibę lub miejsce zamieszkania poza właściwością miejscową urzędu, wymagało to jednak dopełnienia różnych formalności. Jednak wykrywanie i zwalczanie profesjonalnych struktur mafijnych to ciągły wyścig z czasem, stąd kontrolerzy celno-skarbowi będą mogli sprawdzać takie podmioty bez wcześniejszego zawiadomienia. Dzięki temu przestępcy nie będą mieli czasu na zatarcie śladów swoich działań lub np. na „zniknięcie" działalności i przerzucenie odpowiedzialności na uczciwego kontrahenta, który nie dostanie zwrotu podatku.

Lepsza analityka, mniej kontroli

KAS będzie rozwiązywać większość spraw w trybie czynności sprawdzających, a dzięki zastosowaniu nowych narzędzi analitycznych (JPK, systemy analityczne) będzie skuteczniej typować podmioty do kontroli. Oznacza to, że jeśli pojawi się podejrzenie o nieprawidłowości, to urzędnicy zwrócą się do podatnika z prośbą o wyjaśnienie, a ten będzie mógł złożyć deklarację korygującą. Dodatkowo kontrola celno-skarbowa nie może generalnie trwać dłużej niż 3 miesiące.

Coraz lepsze typowanie podmiotów powoduje, że od lat spada liczba kontroli podatników. Od 2007 r. w porównaniu do 2016 r. zmniejszyła się ona o ponad 75 proc. Nowe narzędzia KAS mogą jeszcze wzmocnić tę tendencję.

Komentarz środowiska

Ministerstwo wysyła pozytywne komunikaty (jak wyżej) i uspokaja nastroje, bo taka jest jego rola, tymczasem w środowisku aż wrze od negatywnych komentarzy.

„Mimo, że postępowania podatkowe są w toku, nikt nie wie jak wysłać pismo do podatnika czy kontrolowanego, bowiem z trudem da się ustalić, kto takie pismo może podpisać. Nie może nadać numeru, zgodnego z nowym Jednolitym Rzeczowym Wykazem Akt, ponieważ ten dziś ogłoszony, został chyba zrobiony przez jakiegoś stażystę, bo nie uwzględnia zmian, wprowadzonych ustawą o KAS. Sami pracownicy nie znają nie tylko swojej przyszłości w tej instytucji, ani warunków na jakich lada moment przyjdzie im pracować, ale nie znają nawet nazwy własnego stanowiska czy nazwy komórki organizacyjnej. Chaos w czystej postaci, nikt nic nie wie. Szeregowi pracownicy, od zawsze zarabiający znacznie poniżej swoich kwalifikacji i wagi pracy, jaką wykonują, dziś traktowani są jak pionki, które trzeba na nowej planszy porozkładać. Gdzieś w tle trwa otwarta wojna szefa KAS z obdzieranymi z mundurów celnikami, którzy oficjalnie informują przyszłych przełożonych, że pracę w nowej strukturze będą bojkotować” - alarmuje portal crowdmedia.pl.

„Wielka szkoda , że niemal wszyscy milczeli przed 1 marca , jakby nabrali wody w usta . Ani TVN, ani inna tv nie zająknęła się o reformie KAS. Życzę powodzenia wszystkim , którzy milczeli lub co gorsze byli za ! Nikt nie mówi o tym , ze pod koniec maja będzie II etap reformy polegający na likwidacji oddziałów celnych i zwalnianiu tysięcy pracowników” - dodaje w komentarzu czytelniczka. 

 

Czytany 758 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.